lupa x
user

Česká kultura na vrcholu. Proč se o ní píše víc než o dopravě nebo o životním prostředí?

Česká kultura na vrcholu. Proč se o ní píše víc než o dopravě nebo o životním prostředí?

22.07.2021 , Aktualizováno 30.03.2022

Redakce

Česká kultura na vrcholu. Proč se o ní píše víc než  o dopravě nebo o životním prostředí?

Ministerstvo zdravotnictví je i během července letošního roku stále nejvíc zmiňovaným ministerstvem napříč médii. A není divu. Právě tento resort se primárně zabývá situací spojenou s koronavirem, povinným testováním, doporučeným očkováním a možnostmi cestování. Jako druhé v pořadí se v médiích nejčastěji objevilo ministerstvo vnitra. To se zabývalo zejména novelou zákona o cestovních dokladech, zákonem o občanských průkazech a stávajícími pandemickými opatřeními.

V první trojici mediálně nejpopulárnějších ministerstev se umístil i resort kultury. Důvodem je hlavně postupné rozvolňování pandemických opatření, která umožňují návštěvníkům zúčastnit se mnoha kulturních akcí, jež byly během letošního roku většinou nepřístupné – jako jsou kina, koncerty, divadla, festivaly, ale i jarmarky nebo trhy.

Rozvolňování pandemických opatření ovšem není jediný důvod, proč patří právě kultura k těm nejdiskutovanějším. Jedním z dalších důvodů je kauza posprejování Karlova mostu, na kterou resort reagoval. Velmi diskutovaným tématem spojeným s ministerstvem kultury bylo úmrtí slovenského herce a komika Milana Lasici. Resort po této nešťastné události vyjádřil mimo jiné upřímnou soustrast rodině.

Důležitým bodem ministerstva je také to, že ministryně financí Alena Schillerová za hnutí ANO podepsala rozpočtové opatření a zvýšila tak ministerstvu kultury letošní rozpočet o 420 milionů korun. Peníze by měly jít na pomoc kultuře postižené pandemií. Celkem má tak resort na letošní rok schválený rozpočet 15,8 miliardy korun.

Velkým aktuálním tématem pro kulturu je zájem o koupi chaty, která dříve patřila spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Proč a za jakých podmínek chce ministerstvo tento objekt získat, nám vysvětlila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová:

„Je to především z iniciativy ministra kultury L. Zaorálka a tím důvodem je fakt, že Bohumil Hrabal patří mezi dva naše nejvýznamnější spisovatele 2. poloviny 20. století. Zájem vyjádřil i Středočeský kraj. Rozhodně to ale nestojí tak, že ministerstvo kultury bude nějak „soutěžit“ o koupi s krajem. Máme s krajem společný zájem, aby se tato chata, kde B. Hrabal později žil a tvořil, zachovala a vytvořil se z ní památník – podobně jako třeba z Reynkovy usedlosti apod. Mimo jiné by tam mohli jezdit spisovatelé na workshopy, pořádaly by se tam přednášky apod. Spravovat by to mohl Památník národního písemnictví, který má se správou podobných objektů velké zkušenosti a je zároveň příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Těch variant, kdo by objekt spravoval a jak by na tom mohlo finančně participovat ministerstvo kultury je samozřejmě více. Pokud bychom se my a Středočeský kraj domluvili na odkupu chaty, pak by se řešily i tyto otázky. Nebráníme se ani variantě, že by to vlastnil Středočeský kraj a ministerstvo kultury by mohlo poskytovat dotace na provoz či stavební úpravy.“

I přestože se během letních prázdnin politická témata v médiích vyskytují výrazně méně než obvykle, ministerstvo práce a sociálních věcí v přehledu naopak stouplo. Během července resort řešil témata jako například: zajištění soběstačnosti pro seniory, zvýšení přídavků na děti, nebo možné zvýšení minimální mzdy.

Irena Růžičková

Hlavní stránka