lupa x
user

Soud znovu zrušil pokutu 50.000 pro ministerstvo financí za zakázku na ARES.

Soud znovu zrušil pokutu 50.000 pro ministerstvo financí za zakázku na ARES.

06.08.2021

Redakce

Soud znovu zrušil pokutu 50.000 pro ministerstvo financí za zakázku na ARES.

Brno 5. srpna (ČTK) Krajský soud v Brně znovu zrušil pokutu 50.000 korun, kterou v roce 2018 uložil ministerstvu financí za chyby při zadávání zakázky na podporu a provoz informačního systému ARES Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na desce soudu.

Soud rozhodoval ve věci už podruhé, letos v dubnu mu případ vrátil Nejvyšší správní soud (NSS) poté, co pokutu zrušil poprvé. Věcí se tak musí znovu zabývat ÚOHS, který se ale může rozhodnutí znovu bránit podáním kasační stížnosti k NSS.

Ministerstvo v roce 2013, krátce po nástupu ministra Jana Fischera, podepsalo se společností Asecco Central Europe zakázku na podporu a provoz informačního systému ARES, tedy administrativního registru ekonomických subjektů.

Zadání zakázky bez tendru odůvodnilo technickými důvody. Podle ÚOHS ale ministerstvo neprokázalo, že by z technických důvodů mohla zakázku provádět jen vybraná firma.

Ministerstvo dříve uvedlo, že se pokusilo zakázku dvakrát zadat v otevřeném řízení. V obou případech však obdrželo pouze jednu platnou nabídku, proto muselo podle tehdejšího znění zákona o veřejných zakázkách obě řízení zrušit. Následně proto zadalo veřejnou zakázku konkrétní obchodní společnosti v jednacím řízení bez uveřejnění.

Ministerstvo se pokutě 50.000 korun, kterou potvrdil i tehdejší předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj, bránilo žalobou u Krajského soudu v Brně a uspělo. Krajský soud rozhodnutí úřadu zrušil a vrátil případ k novému projednání. Tomuto rozhodnutí se pak bránil ÚOHS podáním kasační stížnosti k NSS a ten mu vyhověl. Krajský soud nyní případ znovu posoudil, přičemž měl zohlednit při svém rozhodování stanovisko NSS. Pokutu ale zrušil i podruhé a věc vrátil ÚOHS k novému projednání.

Pokutu muselo ministerstvo zaplatit už v roce 2018, kdy rozhodnutí úřadu potvrdil jeho předseda.

Hlavní stránka