lupa x
user

Rakouská televizní a rozhlasová společnost ORF bude mít po 15 letech nového šéfa.

Rakouská televizní a rozhlasová společnost ORF bude mít po 15 letech nového šéfa.

11.08.2021

Redakce

Rakouská televizní a rozhlasová společnost ORF bude mít po 15 letech nového šéfa.

Rakouská televizní a rozhlasová společnost ORF bude mít po 15 letech nového generálního ředitele. Rada ORF dnes do čela jednoho z nejvýznamnějších rakouských médií zvolila třiapadesátiletého manažera Rolanda Weissmanna. Dosavadní finanční ředitel, který má podle agentury APA blízko k vládnoucím lidovcům, se funkce ujme začátkem příštího roku.

V hlasování 35 radních, mezi nimiž převládali stoupenci Rakouské lidové strany (ÖVP), byl Weissmann zvolen jednoznačnou většinou 24 hlasů. Stane se tak nástupcem nynějšího ředitele Alexandera Wrabetze, který neúspěšně usiloval o další pětileté funkční období a který instituci se zhruba 3000 zaměstnanci vedl od roku 2007.

ORF je v rámci rakouské mediální krajiny těžkou vahou. Televizní část má podle agentury DPA tržní podíl 36 procent, rozhlasová s dvanácti celostátními a regionálními stanicemi 74 procent.

Na volbu nového generálního ředitele má tradičně silný vliv politika. Radní jsou sice formálně nezávislí, na 24 z nich však jmenuje vláda, spolkové země a parlamentní politické strany. Orgán je v důsledku toho neformálně rozdělen na politické frakce. Vítězství lidovcům blízkého Weissmanna se očekávalo, připomíná DPA.

Weissmann při pondělní prezentaci pěti zbylých uchazečů uvedl, že chce ORF učinit digitálnější, mladší a společensky rozmanitější. Vyslovil se také pro změnu zákona, který omezuje činnost společnosti v on-line prostředí. Chce rovněž více spolupracovat se soukromými médii v Rakousku a s médii veřejné služby v dalších evropských zemích, například s německými stanicemi ARD a ZDF.

Vídeň 10. srpna (ČTK)

Hlavní stránka