lupa x
user

Ruská raketa vynesla další družice OneWeb pro síť, jež umožní přístup na web.

Ruská raketa vynesla další družice OneWeb pro síť, jež umožní přístup na web.

23.08.2021

Redakce

Ruská raketa vynesla další družice OneWeb pro síť, jež umožní přístup na web.

Ruská raketa Sojuz-2.1b vynesla dnes krátce po půlnoci na oběžnou dráhu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dalších 34 satelitů britské společnosti OneWeb pro síť, jež umožní přístup na internet kdekoli na Zemi. V současné době kolem planety krouží bezmála tři stovky družic tohoto systému. Start plánovaný původně na noc ze čtvrtka na pátek byl dvakrát odložený.

Raketa Sojuz podle plánu opustila startovací rampu v 00:13 SELČ. Přibližně devět minut poté se od jejího třetího stupně oddělil blok Fregat. Ten v následujících čtyřech hodinách vypustil v několika etapách satelity na stanovené orbity.

Šlo o devátý let ruských raket se satelity budované sítě společnosti OneWeb do vesmíru. Jeden se uskutečnil z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, tři z Bajkonuru a pět z ruského kosmodromu Vostočnyj. Následující let je plánován na září a opět z kosmodromu provozovaného Rusy v Kazachstánu.

OneWeb, jejíž sídlo je v Londýně, ale odbočky má i v USA, podle webu Spaceflight Now chce, aby během příštího roku síť měla 648 družic. Cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. S dnešním letem už bude mít kolem Země přibližně ve výšce kolem 450 kilometrů 288 aparátů. Provoz sítě by společnost chtěla zatím v menším rozsahu zahájit ještě letos, globální poskytování servisu se ale posunulo na příští rok.

Konkurentem projektu OneWeb je program Starlink americké společnosti SpaceX. Jde o širokou satelitní síť určenou rovněž k zajištění vysokorychlostního přístupu na web odkudkoli na Zemi. SpaceX podle portálu Spaceflight Now dosud vypustila 1740 družic tohoto systému. Původně se počítalo s tím, že síť bude tvořit 1440 satelitů, ale společnost vesmírného vizionáře Elona Muska už získala souhlas pro 12.000 aparátů. Přitom se nyní dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření systému, který by využíval až 30.000 družic.

Bajkonur (Kazachstán) 22. srpna (ČTK)

Hlavní stránka