lupa x
user

Hackeři zveřejnili videa s týráním lidí v íránské věznici, šéf věznic se omluvil.

Hackeři zveřejnili videa s týráním lidí v íránské věznici, šéf věznic se omluvil.

24.08.2021

Redakce

Hackeři zveřejnili videa s týráním lidí v íránské věznici, šéf věznic se omluvil.

Šéf správy íránských věznic se dnes neobvykle omluvil za špatné zacházení s lidmi v teheránské věznici Evin. K tomuto kroku ho podle agentury Reuters přiměly záběry z kamerového systému, kterých se zmocnila a zveřejnila je na sociálních sítích hackerská skupina Alího spravedlnost. Videa ukazují dozorce, jak bijí vězně a táhnou zadrženého po podlaze.

„Pokud jde o snímky z věznice Evin, přijímám za takové nepřijatelné chování odpovědnost a slibuji, že se pokusím zabránit jakémukoli opakování těchto trpkých událostí a že se vážně vypořádám s provinilci,“ napsal na twitteru podle íránských médií ředitel správy věznic Mohammad Mahdí Hajmohammadí. Omluvil se přitom „Bohu všemohoucímu, drahému vůdci (ajatolláhovi Alímu Chameneímu), národu a čestným vězeňským strážcům“.

Reuters poznamenal, že jde o vzácné přiznání, že v Íránu byla porušena lidská práva. Teherán často kritizuje jako neopodstatněná obviňování z toho, že jsou v zemi lidská práva porušována.

Věznici Evin, kde jsou většinou zadržováni lidé, kteří čelí obviněním z ohrožení bezpečnosti, dlouhodobě kritizují západní organizace na ochranu lidských práv. Americká vláda toto zařízení v roce 2018 zařadila na černou listinu kvůli „závažnému porušování lidských práv“.

Podle organizace Human Rights Watch (HRW) se v Evinu využívají výhrůžky mučením a hrozby trvalého uvěznění a mučení rodinných příslušníků. Běžné je i klamání a ponižování zadržených, vícedenní výslechy trvající až pět nebo šest hodin, odepírání lékařské péče a odmítání návštěv rodinných příslušníků.

Teherán 24. srpna (ČTK)

Hlavní stránka