lupa x
user

Německo vyzvalo ruskou vládu, aby zastavila kybernetické útoky.

Německo vyzvalo ruskou vládu, aby zastavila kybernetické útoky.

06.09.2021

Redakce

Německo vyzvalo ruskou vládu, aby zastavila kybernetické útoky.

Německá vláda vyzvala Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky na německé instituce. Terčem hackerů se v uplynulých měsících opakovaně stal Spolkový sněm. Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se oficiálně jmenuje německá civilní kontrarozvědka, zaznamenal, že četnost takových útoků na politiky a strany se zvyšuje před nadcházejícími parlamentními volbami. Nové poslance budou Němci vybírat 26. září.

„Spolková vláda se vším důrazem žádá ruskou vládu, aby okamžitě skončila s nepřípustnými kybernetickými aktivitami,“ prohlásila na dnešní vládní tiskové konferenci mluvčí německého ministerstva zahraničí. Dodala, že tuto žádost ruské diplomacii v uplynulém týdnu osobně tlumočil náměstek ministra zahraničí Miguel Berger.

Německý parlament čelil podle tajných služeb kybernetickým útokům několikrát, postiženi byli i vládní poslanci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD. To, že stopy takových útoků často vedou do Ruska, říkají němečtí politici zcela otevřeně. Obětí hackerů se stala v roce 2015 podle německých médií i Merkelová, která Moskvu v souvislosti s kybernetickými aktivitami opakovaně kritizuje za porušování mezinárodního práva a evropských hodnot.

Na konci června kancléřka poslancům na Německo-francouzském parlamentním shromáždění řekla, že Evropská unie musí zorganizovat společný summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, protože by tak bylo mimo jiné možné šéfovi Kremlu přímo říci, že kybernetické útoky nejsou základem produktivního partnerství.

Berlín 6. září (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka