lupa x
user

Průzkum: Většina obyvatel Salvadoru nechce bitcoin jako oficiální měnu.

Průzkum: Většina obyvatel Salvadoru nechce bitcoin jako oficiální měnu.

06.09.2021

Redakce

Průzkum: Většina obyvatel Salvadoru nechce bitcoin jako oficiální měnu.

Nejznámější kryptoměna bitcoin se má již v úterý stát oficiální měnou v Salvadoru, většina obyvatel této středoamerické země však podle průzkumu s ohlášeným krokem nesouhlasí. Řada z nich neví, jak tuto digitální měnu používat, a nemá v projekt důvěru, napsala agentura Reuters.

Nesouhlas s používáním bitcoinu jako oficiální měny v průzkumu Central American University vyslovily více než dvě třetiny respondentů. Průzkum rovněž ukázal, že devět z deseti respondentů nemá o fungování bitcoinu jasnou představu. Osm z deseti respondentů pak vyjádřilo pouze malou, nebo dokonce nulovou důvěru v jeho používání.

Kvůli nespokojenosti lidí s plánem zavést bitcoin jako oficiální měnu se již konaly demonstrace v hlavním městě. Před plánem varovala mimo jiné Světová banka, která odmítla žádost Salvadoru o pomoc při jeho realizaci.

Prezident Nayib Bukele představil plán zavedení bitcoinu jako oficiální měny v červnu. Jeho vláda opatření prezentuje jako způsob, jak podpořit tvorbu pracovních míst a hospodářský rozvoj snížením závislosti na americkém dolaru, který je nyní salvadorskou oficiální měnou. Podle průzkumu se však většina obyvatel domnívá, že z kroku budou těžit hlavně bohaté vrstvy, zahraniční investoři, vláda a vedoucí představitelé podnikatelského sektoru.

Řada lidí si podle agentury Reuters stěžuje, že úřady neposkytují informace o tom, jak bude nová měna fungovat a jaké by mohla přinést výhody. „Neznáme tu měnu. Nevíme, odkud přichází. Nevíme, jestli nám přinese zisk, nebo ztrátu,“ uvedla dvaačtyřicetiletá prodejkyně triček a suvenýrů Claudia Molinaová. „Nevíme nic,“ dodala.

V Salvadoru bude nadále možné platit v amerických dolarech, které země přijala za oficiální měnu v roce 2001. „Dávám přednost dolaru, protože ho už známe a známe ho dobře. Nejsou s ním žádné problémy. Bitcoin ale neznáme, takže nevíme, jak bude fungovat,“ uvedl osmačtyřicetiletý zemědělec José Guardado.

San Salvador 4. září (ČTK)

Hlavní stránka