lupa x
user

Firma ERA vyvinula nový pasivní sledovací systém s dosahem 700 kilometrů.

Firma ERA vyvinula nový pasivní sledovací systém s dosahem 700 kilometrů.

16.09.2021

Redakce

Firma ERA vyvinula nový pasivní sledovací systém s dosahem 700 kilometrů.

Pardubická společnost ERA vyvinula nový pasivní sledovací systém PLESS. Technologie je schopna sledovat cíle i za horizontem na vzdálenost až 700 kilometrů, z Čech je tedy možné s jeho pomocí „vidět“ například lodě plující po Baltském moři. Dosavadní nejznámější pasivní sledovací systém VERA-NG je schopen rozpoznat druhy letadel či lodí do vzdálenosti 400 kilometrů, řekla ČTK mluvčí společnosti Lenka Reichová.

„Oba pasivní radiolokátory mohou fungovat samostatně a nezávisle na sobě. VERA-NG je přesnější, znázorňuje v 3D, PLESS má zase výhodu většího dosahu, takže funguje jako včasné varování, uvedla Reichová.

Pasivní sledovací systém PLESS je schopen určit polohu a typ statických či pomalu se pohybujících objektů, nejčastěji lodí a radarů, ale dokáže zachytit i letadla a drony. Rozptylem signálu vyslaného cílem ve vrstvách troposféry dochází k jeho odrazu zpět k zemi, což umožňuje systému nalézt i cíle nacházející se daleko za rádiovým horizontem. Tím se stává jakousi prodlouženou rukou schopností pasivního systému VERA-NG.

Díky pasivnímu režimu činnosti, kdy žádný signál sám nevysílá, PLESS pracuje utajeně a může dlouhodobě sledovat zájmové oblasti zpoza hranice hluboko v týlu protivníka či na moři. „Jeho nejzajímavější schopností je poskytování vzdušné přehledové situace na velké vzdálenosti, a to včetně bezpilotních prostředků,“ uvedla Reichová.

Systém je určen k podpoře pozemních jednotek a poskytování přehledu o vzdálených hrozbách bez nutnosti vzdušného průzkumu, který není vždy možný. Současně slouží k monitorování námořních aktivit v mezinárodních zónách z bezpečí pobřeží. Zařízení LESS veřejnosti firma poprvé předvede o víkendu 18. až 19. září při letecké show Dny NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově.

Společnost ERA má sídlo v Pardubicích, v ČR a na Slovensku má pět pracovišť a zhruba 420 zaměstnanců, z nichž třetina pracuje ve výzkumu a vývoji. Firma vyvíjí, vyrábí a implementuje systémy pro civilní i vojenské účely. Nejznámějším produktem firmy ERA je pasivní sledovací systém VERA-NG, který sleduje a identifikuje cíle ve vzduchu, na zemi i na moři. Od roku 2011 patří zbrojařské skupině Omnipol. Loni ERA vykázala obrat 1,316 miliardy korun, který byl druhý nejvyšší v její existenci, zisk před zdaněním dosáhl rekordních 382 milionů korun.

Pardubice 15. září (ČTK)

Hlavní stránka