lupa x
user

V Salvadoru tisíce lidí protestovaly proti prezidentovi a bitcoinu.

V Salvadoru tisíce lidí protestovaly proti prezidentovi a bitcoinu.

16.09.2021

Redakce

V Salvadoru tisíce lidí protestovaly proti prezidentovi a bitcoinu.

Ve středoamerickém Salvadoru vyšly ve středu do ulic tisíce lidí, kterým se nelíbí způsob vládnutí prezidenta Nayiba Bukeleho a jeho kontroverzní rozhodnutí zavést v zemi kryptoměnu bitcoin jako zákonné platidlo. Podle agentury AP demonstranti poškodili i několik bankomatů, které byly nově instalovány právě kvůli transakcím s bitcoiny.

Demonstranti se v centru metropole sešli v den dvoustého výročí získání nezávislosti Salvadoru. Hlavním terčem jejich hněvu byl prezident Bukele, který se podle nich snaží oslabit demokratické instituce a uzurpuje si další pravomoci.

Začátkem září nejvyšší salvadorský soud rozhodl, že prezident může sloužit dvě funkční období za sebou. Podle opozice je to ale neústavní, protože verdikt učinili soudci, které v květnu jmenovali zákonodárci ze strany prezidenta Bukeleho poté, co odvolali jejich předchůdce.

„Je důležité říct: už dost! To, co vláda dělá, je arogantní, je to autoritářství,“ citovala agentura Reuters jednu z protestujících, Doru Riverovou. Další demonstranti nesli transparenty s hesly „Bukele diktátor“ a na sobě měli trička s nápisy Ne bitcoinu.

Bukele prosadil plán, aby dalším platidlem v zemi vedle amerického dolaru byla i digitální měna bitcoin. Používat se začala minulý týden. Podle prezidenta se tím sníží náklady pro Salvadorce pracující v zahraničí, kteří domů posílají peníze. Kritici se ale obávají nestabilní ceny bitcoinu a poukazují i na technické problémy, které zavedení této měny provázejí. Systém digitální peněženky Chivo je často mimo provoz, a bitcoinové transakce tak nelze provádět.

San Salvador 16. září (ČTK)

Hlavní stránka