lupa x
user

Vydavatelství Mladá fronta nemůže podle správkyně uspokojit všechny pohledávky.

Vydavatelství Mladá fronta nemůže podle správkyně uspokojit všechny pohledávky.

16.09.2021

Redakce

Vydavatelství Mladá fronta nemůže podle správkyně uspokojit všechny pohledávky.

Na účtech majetkové podstaty vydavatelství Mladá fronta a účtech, jež firma dřív využívala, je 72,8 milionu Kč. Pohledávky za majetkovou podstatou a pohledávky jim postavené na roveň jsou přes 91 milionů Kč, nebude možné všechny uspokojit. Jediným možným řešením úpadku Mladé fronty je konkurz, uvedla dnes insolvenční správkyně firmy v insolvenčním rejstříku.

Vrchní soud v Praze zrušil koncem srpna předchozí usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích, který loni zamítl návrh na reorganizaci vydavatelství a poslal Mladou frontu do konkurzu. Věc nyní bude znovu řešit soud prvního stupně. Schůze věřitelů bude koncem září. Věřitelé žádali dříve po vydavatelství asi 400 milionů.

Vydavatelství se nedá podle Hýskové reorganizovat. „Nemá žádnou výkonnou personální složku , a také proto, že v majetkové podstatě se nenachází dostatek peněžních prostředků ani pro uspokojení všech nyní evidovaných pohledávek za majetkovou podstatou v plné výši. Řešení úpadku konkurzem, rychlé zpeněžení zbývajícího majetku a vypořádání výtěžku je v zájmu všech věřitelů dlužníka,“ uvedla insolvenční správkyně Petra Hýsková.

Začátkem září zakázal Krajský soud v Českých Budějovicích Mladé frontě nakládat s penězi bez souhlasu insolvenční správkyně. Majetek firmy, jež je v insolvenci, neumožní zcela uspokojit ani pohledávky za majetkovou podstatou, uvedl soudce Miloš Vondráček. Soud také nepovolil insolvenční správkyni vydat peníze jednomu z věřitelů, firmě CPI, šlo o více než 27 milionů korun.

Mladou frontu, která vydávala například ekonomický týdeník Euro, několik dalších časopisů nebo knihy, poslal soud do konkurzu loni v listopadu. Zamítl návrh na reorganizaci podaný jedním z věřitelů, firmou mediálního podnikatele Jaromíra Soukupa. Hýsková pak začala majetek vydavatelství rozprodávat.

Letos v lednu se v dražbě prodala online divize vydavatelství včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro. Koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu. Stejný měsíc se vydražily některé časopisy za téměř 4,2 milionu. V únoru pak koupila firma Albatros Media za 14 milionů knižní divizi vydavatelství. Prodeji dalšího majetku zabránil zákaz zpeněžování kvůli několika odvoláním k vrchnímu soudu.

Kumulovaná ztráta Mladé fronty byla koncem loňského roku téměř 200 milionů. Firma už nemá žádné zaměstnance. Provoz vydavatelství ukončil loni před Vánoci soud.

České Budějovice 16. září (ČTK)

Hlavní stránka