lupa x
user

Odstoupil šéf slovinské tiskové agentury STA, které vláda odpírá financování.

Odstoupil šéf slovinské tiskové agentury STA, které vláda odpírá financování.

30.09.2021

Redakce

Odstoupil šéf slovinské tiskové agentury STA, které vláda odpírá financování.

Ředitel slovinské tiskové agentury STA Bojan Veselinovič dnes rezignoval na svou funkci. Stalo se tak po vytrvalém tlaku vlády premiéra Janeze Janši, která agentuře již měsíce odpírá zákonem stanovené financování. Svaz slovinských novinářů varuje, že situace kolem národní agentury je kritická. Informovala o tom slovinská média.

Nejvyšší soud ve Slovinsku nařídil začátkem září slovinskému státu obnovit financování STA, které vláda konzervativního premiéra Janši zastavila letos v lednu kvůli sporům o hospodaření i redakční politiku. Současně však ponechal v platnosti vládní nařízení, které agentuře mimo jiné ukládá zveřejňovat podrobné informace o vlastní obchodní činnosti. Agentura se proti tomu soudně bránila.

Verdikt nicméně k obnově financování nevedl, neboť ho obě strany interpretují odlišně. Smír nepřinesla ani prezidentem Borutem Pahorem zprostředkovaná jednání mezi šéfem vládního komunikačního úřadu UKOM Urošem Urbanijou a ředitelem Veselinovičem. Vláda chce obnovit financování teprve poté, co s agenturou podepíše smlouvu na tento rok. Veselinovič to ale odmítl kvůli podle něj nepřijatelným podmínkám pro práci a nezávislost STA.

„Nemohu a nechci souhlasit s podmínkami, jež si vládní představitel (Urbanija) klade pro obnovení financování veřejné služby, kterou STA vykonává již 273. den zdarma,“ napsal Veselinovič v prohlášení s tím, že jednání byla ze strany vlády vedena se snahou finanční agónii agentury prodlužovat. „Spor vlády s STA byl vždy o tom, jaký bude její vztah k nezávislým médiím a jak si agenturu podřídit,“ dodal.

Janša, kterého kritici viní z autoritářských sklonů a snahy přetvořit Slovinsko po vzoru maďarského premiéra Viktora Orbána, dříve agenturu kvůli její redakční politice označil za „národní ostudu“ a „nástroj v rukou krajní levice“. V nedávné době se mu podle agentury DPA podařilo dosadit do čela veřejnoprávního rozhlasu a televize jemu nakloněného kandidáta.

Situace v STA „nebyla nikdy tak kritická jako v tento okamžik“, uvedl svaz novinářů DNS v souvislosti s Veselinovičovou rezignací. „Po téměř ročním vládním vydírání zůstala (STA) bez ředitele a zdá se, že má jen dvě možnosti: buď podepsat škodlivou smlouvu o financování státem, což by mohlo vést k poklesu kvality veřejné služby a propouštění zaměstnanců, nebo okamžitě zkrachovat,“ varoval svaz.

Lublaň 30. září (ČTK)

Hlavní stránka