EU začala zjišťovat, kdo skutečně vlastní média v členských zemích
01.10.2021
Evropská komise chce v rámci snahy o ochranu plurality médií získat lepší informace o jejich vlastnících. Exekutiva Evropské unie proto tento týden spustila projekt, který má za cíl vytvořit interaktivní databázi majitelů médií v členských zemích. Podle místopředsedkyně EK Věry Jourové není v některých unijních státech vlastnictví televizních, rozhlasových či vydavatelských společností zcela transparentní a komise má v záloze další kroky, jak situaci zlepšit.
Podle letošních výsledků monitoringu plurality médií spolufinancovaného EU se v některých státech evropské sedmadvacítky v loňském roce zvýšila koncentrace médií v rukou několika velkých vlastníků. Zároveň se mnohdy nedá přesně zjistit, kdo média ovládá.
„Naše výroční zprávy o právním státu rovněž ukázaly, že ačkoli některé členské státy mají zavedené systémy zajišťující transparentnost vlastnictví médií, jiné takový systém nemají nebo se potýkají s překážkami účinného zveřejňování,“ sdělila ČTK Jourová. Komise letos zjistila největší nedostatky v transparentnosti vlastnictví médií například v Maďarsku, Bulharsku či na Kypru, dílčí problémy vidí však i v dalších zemích.
Brusel proto začal spolupracovat s týmem expertů z univerzity v Salcburku, kteří tento týden zahájili práci na nové databázi. Zjišťovat skutečné vlastníky médií chtějí například tím, že budou analyzovat výkazy firem, výkazy reklamních nákladů, průzkumy sledovanosti, akcionářské a organizační struktury a vést rozhovory s odborníky a novináři ve sledovaných zemích.
Projekt začíná skupinou 15 zemí, mezi něž bude patřit například právě Maďarsko, kde se podle nevládních organizací většina mediálního trhu koncentruje v rukou podnikatelů blízkých premiéru Viktoru Orbánovi. Na řadu již v první skupině přijde i Česko. Výstupem projektu mají být vedle databáze také zprávy o situaci v jednotlivých zemích.
Podle Jourové je monitoring vlastníků jen jedním z nástrojů, kterými chce komise přispět k větší různorodosti obsahu médií a chránit nezávislost novinářské práce. Dalším je nedávno upravená audiovizuální směrnice vyzývající členské země, aby přijaly zákonná pravidla vyžadující transparentnost majitelů médií.
„Je to však výzva, nikoli povinnost. Pokud se situace nezlepší, musíme přemýšlet o dalších krocích,“ prohlásila místopředsedkyně EK.
Komise nyní pracuje na celoevropské normě zajišťující svobodu médií. Příští týden kromě toho zahájí Brusel veřejné konzultace k právní úpravě, která má ochránit novináře před účelovými žalobami ze strany lidí, o jejichž aktivitách píší.
Brusel 1. října (zpravodaj ČTK)