lupa x
user

Microsoft dnes zpřístupní nový operační systém Windows 11.

Microsoft dnes zpřístupní nový operační systém Windows 11.

05.10.2021

Redakce

Microsoft dnes zpřístupní nový operační systém Windows 11.

Americká společnost Microsoft dnes spustí novou verzi svého operačního systému Windows 11. Zdarma na něj mohou přejít uživatelé počítačů s nainstalovaným systémem Windows 10. Musí mít ale zařízení splňující dlouhý seznam požadavků včetně speciálního bezpečnostního čipu či relativně nového procesoru. Od dnešního dne mají být rovněž v prodeji osobní počítače s předinstalovaným systémem Windows 11.

Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon přitom prohlásil, že u této verze společnost zůstane navždy. Microsoft ale letos v červnu představil nový operační systém, který má být stabilnější a modernější. Nejnovější verze Windows přináší změny v designu a ovládacích prvcích. V nové verzi jsou zaoblené rohy. Ikony aplikací a tlačítko Start jsou nově ve střední části spodního panelu. Nabízí také nový obchod Microsoft Store, nové aplikace pro doručenou poštu nebo nové centrum oznámení.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Aktivní jsou nyní po celém světě v 1,3 miliardy přístrojů. Přechod na nový systém neumožní několik stovek milionů počítačů. Firma pravděpodobně ukončí podporu stávající verze Windows 10 v červnu 2025.

 

 

Redmond (USA) 5. října (ČTK)

Hlavní stránka