lupa x
user

Pětina firem v Česku má problémy s výpadky Wi-Fi sítí

Pětina firem v Česku má problémy s výpadky Wi-Fi sítí

10.10.2021

Redakce

Pětina firem v Česku má problémy s výpadky Wi-Fi sítí

Více než pětina tuzemských firem má občasné problémy s výpadky Wi-Fi sítí. S nedostatečným signálem se potýká 38 procent podniků a 19 procent trápí malá propustnost sítí. Vyplývá to z letošního průzkumu společnosti Cisco mezi 900 firmami v ČR a na Slovensku.

Zcela typickou slabinu podle technického ředitele Pavla Křižanovského představuje nesourodost sítě. „Často se setkáváme s tím, že firmy obměňují svoji Wi-Fi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si takovou zoo všemožných zařízení, která se velmi obtížně řídí, vzájemně se ruší a nefungují ideálně,“ uvedl.

Problémy sítě může zesílit i nevhodné a slabé zabezpečení a špatná správa přístupů. Firmy, které přiznaly, že žádné zabezpečení sítě nemají, řeší mnohem více potíží, a to nejen s bezpečností. Například nestabilita a výpadky postihují 53 procent z nich, malá propustnost trápí 35 procent a bezpečnostním problémům čelí 29 procent z nich. Podobným úskalím mohou čelit i společnosti, u nichž se k jedné síti připojují nejen zaměstnanci, ale i příchozí návštěvníci.

Firemní Wi-Fi jsou přitom v Česku a na Slovensku poměrně moderní. Třetina dotázaných firem modernizovala bezdrátovou síť v minulém roce, dalších 43 procent v posledních třech letech. Nejpokročilejší standard Wi-Fi 6 už provozuje bezmála 20 procent firem. Přesto i podniky, které investují do nového kvalitního vybavení, řeší spoustu zbytečných problémů nebo na ně mají zaděláno, dodal Křižanovský.

 

Praha 10. října (ČTK)

Hlavní stránka