lupa x
user

BDO: Některé firmy ze zahraničí mají problémy s přístupem do portálu Moje daně.

BDO: Některé firmy ze zahraničí mají problémy s přístupem do portálu Moje daně.

13.10.2021

Redakce

BDO: Některé firmy ze zahraničí mají problémy s přístupem do portálu Moje daně.

Některé zahraniční firmy mají problémy se zřízením vzdáleného přístupu do portálu Moje daně. Přístup do portálu vyžaduje ověření identity jednatele firmy a ten by se měl v některých případech osobně dostavit do Česka. Nicméně finanční správa vychází těmto firmám vstříc, ovšem za cenu ohýbání zákona. V dnešní tiskové zprávě o tom informovala poradenská společnost BDO. Generální finanční ředitelství na dotaz ČTK sdělilo, že ověřením identity zahraničních subjektů a jejich přístupem do portálu Moje daně se finanční správa věnuje a hledá řešení, jak jim přístup do portálu zákonnými způsoby zjednodušit.

Portál Moje daně má několik součástí. Hlavní je takzvaný on-line finanční úřad a nová daňová informační schránka (DIS+). Ta od 28. února 2022 plně nahradí stávající daňovou informační schránku (DIS). Novu schránku lze aktivovat až poté, co jednatel či jiný statutární orgán firmy získá přístup do portálu Moje daně. To podle BDO není problém u firem, jejichž jednatelé pobývají v Česku.

„Když si zahraniční jednatel zažádá o přístupové údaje, úředník se spokojí se skenem průkazu totožnosti, aby nemusel vyžadovat fyzickou přítomnost zahraničního jednatele na přepážce úřadu. Tento postup ale bohužel není plně v souladu s legislativou,“ upozornil Tomáš Klíma z BDO.

Přístup do portálu Moje daně vyžaduje ověření identity jednatele. Pokud je v cizině, může mít zřízenou některou z forem elektronických identit, jako například bankovní identita. Její využití je ale možné jen z některých bank a států. Některé zahraniční firmy, které v ČR mají například jen registraci k DPH, tak mají problém zřídit přístup do portálu distančně. „Pracovníci finančních úřadů nám při neformální komunikaci řekli, že je to situace, na kterou legislativa nemyslela, ale která je v praxi docela běžná,“ uvedl Klíma.

„Chápeme, že uvedená skutečnost může být problémem pro určitou skupinu zahraničních uživatelů, kteří se nejsou schopni vůči systému digitálně ztotožnit. Ověřením identity zahraničních subjektů a jejich přístupem do portálu Moje daně se Finanční správa intenzivně věnuje a hledá řešení, jak i těmto subjektům přístup do portálu zákonnými způsoby zjednodušit,“ uvedla finanční správa. Upozornila, že přístupem do portálu Moje daně se oprávněné osoby dostávají k citlivým údajům o daňovém subjektu, které podléhají mlčenlivosti a které musí správa ochraňovat.

 

Praha 13. října (ČTK)

Hlavní stránka