lupa x
user

IDC: Růst globálního trhu s počítači brzdí výpadky v dodavatelských řetězcích.

IDC: Růst globálního trhu s počítači brzdí výpadky v dodavatelských řetězcích.

13.10.2021

Redakce

IDC: Růst globálního trhu s počítači brzdí výpadky v dodavatelských řetězcích.

Celosvětové dodávky osobních počítačů se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o téměř čtyři procenta na 86,7 milionu přístrojů. Růst trhu s osobními počítači nicméně nadále brzdí výpadky v dodavatelských řetězcích. Uvedla to výzkumná společnost IDC na svých internetových stránkách.

„Odvětví osobních počítačů nadále poškozují dodavatelské a logistické problémy. Bohužel u těchto problémů v posledních měsících nevidíme žádné výraznější zlepšování,“ uvedla IDC. Upozornila rovněž, že dodávky osobních počítačů ve Spojených státech v důsledku těchto problémů zaznamenaly ve třetím čtvrtletí první meziroční pokles od začátku pandemie covidu-19.

Údaje o globálním trhu s osobními počítači tento týden zveřejnila také výzkumná firma Gartner, podle které se dodávky ve třetím čtvrtletí zvýšily pouze o procento na 84,1 milionu přístrojů. Společnost Gartner poukázala mimo jiné na pokles poptávky po počítačích využívaných k dálkovému vzdělávání, který je důsledkem znovuotevírání škol. Upozornila, že podniková poptávka po osobních počítačích zůstala silná, a to zejména díky hospodářskému oživení a návratu některých pracovníků do kanceláří.

„Růst se soustředil na stolní počítače, protože dodávky přenosných počítačů nadále omezoval nedostatek polovodičů,“ uvedla analytička Mikako Kitagawaová ze společnosti Gartner. „Předpokládá se, že tento nedostatek součástek bude pokračovat také v první polovině příštího roku,“ dodala.

Jedničkou na globálním trhu s osobními počítači podle společností IDC a Gartner zůstal ve třetím čtvrtletí čínský výrobce Lenovo. Za ním následovali američtí konkurenti HP a Dell.

 

Needham (USA) 12. října (ČTK)

Hlavní stránka