lupa x
user

Irský úřad navrhuje vyměřit firmě Facebook pokutu až 36 milionů eur

Irský úřad navrhuje vyměřit firmě Facebook pokutu až 36 milionů eur

13.10.2021

Redakce

Irský úřad navrhuje vyměřit firmě Facebook pokutu až 36 milionů eur

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) navrhuje vyměřit americké internetové společnosti Facebook pokutu až 36 milionů eur (913 milionů Kč). Tento návrh je výsledkem jednoho z více než tuctu vyšetřování, která irský úřad v souvislosti s firmou Facebook zahájil, napsala agentura Reuters.

DPC podle pravidel Evropské unie musí své předběžné rozhodnutí o pokutě předložit všem příslušným regulačním úřadům v EU a následně zohlednit jejich postoj v konečném verdiktu. DPC je v EU hlavním regulátorem pro Facebook, protože podnik má v Irsku své evropské ústředí.

Kauza je důsledkem stížnosti ohledně zpracovávání osobních dat, která se zaměřuje na to, jak má Facebook nastavené podmínky služeb. Irský úřad nyní navrhuje pokutu 28 až 36 milionů eur za to, že firma v tomto ohledu neposkytuje dostatečné informace. Stížnost podal rakouský aktivista Max Schrems, jehož nezisková organizace NOYB dnes podobu návrhu DPC zveřejnila.

Zástupce DPC uvedl, že návrh již byl rozeslán regulačním úřadům v dalších zemích. Další informace odmítl poskytnout s tím, že záležitost zůstává ve vývoji.

Minulý měsíc úřad vyměřil rekordní pokutu 225 milionů eur komunikační aplikaci WhatsApp, která patří společnosti Facebook. Pokuta byla výsledkem vyšetřování toho, jak transparentně WhatsApp sdílí data s ostatními aplikacemi firmy Facebook.

 

Dublin 13. října (ČTK)

Hlavní stránka