lupa x
user

Průzkum: Víc než polovina firem v pěti letech zvýší investice do digitalizace.

Průzkum: Víc než polovina firem v pěti letech zvýší investice do digitalizace.

14.10.2021

Redakce

Průzkum: Víc než polovina firem v pěti letech zvýší investice do digitalizace.

Celkem 55 procent tuzemských firem plánuje v příštích pěti letech zvýšit investice do digitalizace. Tři čtvrtiny podniků od digitalizace očekávají, že jim tyto investice zvýší produktivitu a přinesou náskok před konkurencí. Zhruba pětina firem nemá naopak žádnou strategii digitální transformace. Vyplývá to z letošního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi tuzemskými podniky.

„Největší problém již za pár let budou mít podniky, které stále digitální transformaci podceňují. Ocitnou se nejen v datové, ale i byznysové izolaci a digitálně zralejší konkurence je převálcuje,“ uvedl člen představenstva svazu Jiří Holoubek. Zhruba dvěma pětinám firem se díky investicím do digitalizace daří držet krok s konkurencí a 20 procent se díky nim považuje za lídra ve svém oboru.

V posledním roce skokově narostl podíl firem, které od digitalizace očekávají zvýšení odolnosti vůči budoucím krizím. Ve srovnání s loňským průzkumem stoupl z 25 na 38 procent. Jako největší překážku transformace podniky vidí nedostatek kvalifikovaných pracovníků nebo se setkávají s odporem zaměstnanců vůči novým technologiím s tím, že jim nebudou rozumět. Více než třetina podniků tak přistoupila k vlastnímu doškolování lidí a pětina už vzdělávací programy připravuje.

Svaz průmyslu dnes ocenil pět nejlepších projektů Průmyslu 4.0 za rok 2021. Cenu si odnesla společnost Astra Motor za zavedení digitálních dvojčat k obráběcím nástrojům, Linde Gas za systém automatického hlídání výroby technických plynů pomocí umělé inteligence nebo Škoda Auto za unikátní farmu 3D tiskáren používaných pro tisk plastových dílů pro údržbu strojů nebo tisk náhradních dílů. Ocenění získal i operátor T-Mobile za vytvoření testbedu na ostravské VŠB – Technické univerzitě Ostrava pro využití sítí 5G v průmyslu a Vitesco Technologies za zavedení systému automatizované kontroly kvality výrobků pomocí infračervených kamer a umělé inteligence.

 

Praha 14. října (ČTK)

Hlavní stránka