lupa x
user

Tchajwanský výrobce čipů TSMC za čtvrtletí zvýšil čistý zisk téměř o 14 procent.

Tchajwanský výrobce čipů TSMC za čtvrtletí zvýšil čistý zisk téměř o 14 procent.

14.10.2021

Redakce

Tchajwanský výrobce čipů TSMC za čtvrtletí zvýšil čistý zisk téměř o 14 procent.

Smluvní výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 13,8 procenta na 156,3 miliardy tchajwanských dolarů (121,6 miliardy Kč), a přesáhl tak prognózy. Firma dnes uvedla, že těží z rostoucí poptávky po čipech do chytrých telefonů a dalších přístrojů, kterou umocnila pandemie covidu-19, a dále z globálního nedostatku polovodičů.

Více než dvě desítky analytiků v anketě společnosti Refinitiv v průměru čekaly, že čistý zisk za období od července do září dosáhne 149 miliard tchajwanských dolarů. Tržby firma v uplynulém čtvrtletí zvýšila o 22,6 procenta na 14,9 miliardy dolarů (325,7 miliardy Kč).

Společnost rovněž potvrdila, že postaví závod v prefektuře Kumamoto na jihu Japonska. Výrobu v něm plánuje zahájit v roce 2024. Investice bude podle médií činit zhruba 800 miliard jenů (154,3 miliardy Kč). Část nákladů na sebe vedle TSMC vezmou firma Sony a japonská vláda.

Akcie TSMC od začátku roku zpevnily o více než osm procent. Tržní hodnota firmy tak činí kolem 526,3 miliardy dolarů a je více než dvakrát vyšší než tržní hodnota Intelu a vyšší než tržní cena Samsungu, tedy dalších dvou velkých výrobců mikročipů.

Pokročilé čipy vyráběné společností TSMC se používají ve všemožných zařízeních od špičkových chytrých telefonů, jako je nový iPhone 13 společnosti Apple, až po umělou inteligenci, automobily a širokou škálu spotřebního zboží nižší třídy.

Společnost TSMC a Tchaj-wan obecně hrají zásadní roli v úsilí o vyřešení celosvětového nedostatku čipů, který způsobila pandemie. Automobilky, včetně firmy Škoda Auto, jsou kvůli němu nuceny omezovat výrobu. Nedostatek klíčové součástky poškodil výrobce chytrých telefonů, notebooků i domácích spotřebičů.

 

Tchaj-pej 14. října (ČTK)

Hlavní stránka