lupa x
user

Forbes: Vyšetřovatelé v SAE vidí za krádeží 35 milionů dolarů "klonování hlasu".

Forbes: Vyšetřovatelé v SAE vidí za krádeží 35 milionů dolarů "klonování hlasu".

15.10.2021

Redakce

Forbes: Vyšetřovatelé v SAE vidí za krádeží 35 milionů dolarů "klonování hlasu".

Skupina podvodníků loni za pomoci umělé inteligence nasimulovala hlas ředitele jisté společnosti, aby přiměla manažera banky ve Spojených arabských emirátech (SAE) vydat 35 milionů dolarů (přes 766 milionů korun). K takovému závěru podle zjištění časopisu Forbes dospěli dubajští vyšetřovatelé, kteří se masivní krádež snaží objasnit. Informace potvrzuje obavy spojené s vývojem programů na „klonování hlasu“, které jsou schopny na základě nahrávky mluvčího vytvořit jakoukoli promluvu se stejnými hlasovými vlastnostmi.

Forbes se ve své zprávě odvolává na dokument předložený americkému soudu, v němž úřady SAE žádají o pomoc amerických vyšetřovatelů s vystopováním 400.000 dolarů z ukradených peněz. Píše se v něm o promyšleném zločinu, do kterého bylo zapojeno nejméně 17 lidí a po kterém byly nečestně nabyté prostředky rozeslány na účty v různých koutech světa.

Nejmenovaná banka v SAE údajně podvodníkům poslala miliony dolarů poté, co se jeden z jejích manažerů na začátku loňského roku ocitl v telefonickém rozhovoru se známým hlasem. Domníval se, že hovoří se šéfem jistého podniku, s nímž už dříve komunikoval. Hlas na druhé straně mu sdělil, že potřebuje uvolnit 35 milionů dolarů kvůli akvizici jiné firmy a že operaci bude koordinovat právník jménem Martin Zelner. Když bankovní činitel ve své e-mailové schránce nalezl podklady od Zelnera i ředitele podniku, usoudil, že je vše v pořádku, a zahájil požadované převody.

„Nevěděl ovšem, že se stal obětí sofistikovaného podvodu, jehož strůjci použili ‚hloubkovou hlasovou‘ technologii k naklonování ředitelovy mluvy,“ píše Forbes s odkazem na soudní podání. Dokument podle zprávy nenabízí mnoho dalších podrobností a prokuratura v Dubaji, jež má případ na starosti, do publikace článku neodpověděla na žádost o komentář. To stejné platilo v případě právníka Zelnera, který sídlí ve Spojených státech.

Jde teprve o druhé zdokumentované obvinění z krádeže, v němž figuruje použití nakopírovaného hlasu. Deník The Wall Street Journal v roce 2019 informoval o případu britského manažera, kterého prý podvodníci přiměli k převodu 220.000 eur (přes 5,5 milionu Kč) za použití umělého hlasu jeho německého nadřízeného.

Na fenomén hlasového klonování nedávno upozornila zpravodajská společnost BBC, která popsala významný pokrok této metody v posledních letech. Výsledek je podle ní takový, že software založený na strojovém učení je schopen přesně napodobit nejrůznější parametry včetně výšky a barvy hlasu a že do uměle vytvořené promluvy je možné podle libosti promítat různé emoce. „Jakkoli má rostoucí sofistikovanost hlasového klonování zjevný komerční potenciál, vede také k sílícím obavám ohledně možného využití v kyberzločinu,“ napsala v červenci BBC.

 

Dubaj 15. října (ČTK)

Hlavní stránka