lupa x
user

MPO začátkem roku vyhlásí výzvy pro digitalizaci podniků a rozvoj internetu.

MPO začátkem roku vyhlásí výzvy pro digitalizaci podniků a rozvoj internetu.

19.10.2021

Redakce

MPO začátkem roku vyhlásí výzvy pro digitalizaci podniků a rozvoj internetu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) počátkem příštího roku vypíše další dotační výzvy určené k podpoře digitalizace podniků a budování vysokorychlostního internetu. Peníze půjdou opět z operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) a také z připravovaného Národního plánu obnovy (NPO). Na dnešním semináři pořádaném Asociací pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT) to řekli zástupci ministerstva. MPO chce podporovat také využití 5G sítí.

NPO je podkladem pro čerpání peněz z Nástroje pro oživení a odolnost Evropské unie. Podle ředitele odboru digitalizace a internetu MPO Petra Filipiho z něj na podporu digitalizace podniků půjdou čtyři miliardy. „Zavázali jsme se k tomu, že zdigitalizujeme minimálně 377 podniků,“ řekl. Na základě NPO podle Filipiho budou moci peníze získat i podniky v Praze, ovšem jenom v tzv. režimu de minimis s limitovanou výší podpory. Dalších 6,5 miliardy korun pak půjde z OP TAK, ve kterém chce podle ředitele ministerstvo podpořit i například vývoj software.

Miliardy z evropských peněz budou určeny také na podporu budování infrastruktury pro vysokorychlostní internet. I tam plánuje ministerstvo podle Filipiho další výzvu v lednu nebo v únoru příštího roku. Dodal, že podle metodiky MPO vzniká na podporu nárok v obcích, kde je menší než 40procentní pokrytí internetem. Podstatné je podle něj stavět zejména optickou infrastrukturu, u které byl rozvoj v minulých letech menší, než ministerstvo očekávalo.

Náměstek sekce digitalizace a inovací MPO Petr Očko řekl, že ministerstvo připravuje ve spolupráci s Evropským investičním fondem také tři investiční fondy určené k financování start-upů. První bude podle něj zaměřen na klasické start-upové firmy, druhý na start-upy vzešlé z univerzit a třetí na začínající firmy zabývající se oblastmi blockchainu a umělé inteligence.

Náměstek promluvil také o podpoře projektů zaměřených na využití sítí 5G ve výrobě. V ČR podle něj zatím pokulhává komunikace mezi různými sférami, jako je průmysl, mobilní operátoři, výzkumníci a státní správa. Doplnil, že ke zlepšení tohoto stavu ministerstvo zřídilo 5G alianci se zástupci různých aktérů a také finančně podpořilo 23 projektů postavených na 5G v programu TREND, který je zaměřen na spojení průmyslu a výzkumu.

Ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund doplnil, že operátoři by měli mít prakticky celé území republiky pokryté 5G signálem v roce 2025, ale podniky na to nemusí čekat a operátoři jim služby zajistí individuálně. Hlavní výhodou sítí nové generace pro podniky je podle něj rychlejší odezva, která umožňuje přístup v reálném čase. Problémem při budování sítí je pak pomalost státní správy při povolování staveb, dodal.

AAVIT vznikla v první polovině letošního roku a dala si za cíl podporovat aplikovaný výzkum v IT nebo digitalizaci státní správy. Jejími členy jsou například online prodejce letenek Kiwi.com, softwarové firmy eMan a TopMonks nebo výrobce strojů Fermat. Prezidentem asociace je zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý.

 

Praha 19. října (ČTK)

Hlavní stránka