lupa x
user

Xiaomi hodlá v první polovině roku 2024 zahájit masovou výrobu vlastních aut.

Xiaomi hodlá v první polovině roku 2024 zahájit masovou výrobu vlastních aut.

19.10.2021

Redakce

Xiaomi hodlá v první polovině roku 2024 zahájit masovou výrobu vlastních aut.

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi hodlá v první polovině roku 2024 zahájit masovou výrobu vlastních automobilů. Oznámil to šéf podniku Lej Ťün. Firma koncem srpna oficiálně zaregistrovala svou divizi pro výrobu elektromobilů, která nese název Xiaomi EV.

Divize měla v době registrace kolem 300 zaměstnanců a kapitál deset miliard jüanů (zhruba 34 miliard Kč). Teď nabírá další pracovníky, zatím však není jasné, zda bude auta vyrábět sama, nebo prostřednictvím partnerství s některou automobilkou, poznamenala agentura Reuters.

Xiaomi už v březnu oznámila, že do deseti let plánuje do výroby elektromobilů investovat deset miliard dolarů (zhruba 219 miliard Kč). Lej Ťün tehdy prohlásil, že vstup Xiaomi do automobilového průmyslu bude jeho posledním velkým podnikatelským projektem.

V létě Xiaomi oznámila, že se dohodla na převzetí firmy Deepmotion, která se zaměřuje na technologii autonomního řízení. Xiaomi za tuto akvizici zaplatí 77,4 milionu dolarů (zhruba 1,7 miliardy Kč) a slibuje si od ní posílení aktivit ve výzkumu a vývoji.

O trh s elektromobily se v posledních letech začínají čím dál více zajímat podniky, které zatím působily mimo automobilový průmysl. Tchajwanská společnost Foxconn, která je známá především jako smluvní dodavatel spotřební elektroniky a vyrábí mimo jiné chytré telefony iPhone pro americkou společnost Apple, v pondělí například představila své první tři prototypy elektromobilů.

 

 

Šanghaj 19. října (ČTK)

Hlavní stránka