lupa x
user

Nikkei: Apple snižuje výrobu tabletů, aby měl dost čipů pro iPhone 13.

Nikkei: Apple snižuje výrobu tabletů, aby měl dost čipů pro iPhone 13.

02.11.2021

Redakce

Nikkei: Apple snižuje výrobu tabletů, aby měl dost čipů pro iPhone 13.

Americká technologická společnost Apple snižuje výrobu tabletů iPad, aby měla dost čipů pro chytré telefony nové generace iPhone 13. Krize kolem čipů tak firmu zasáhla více, než se mělo za to, píše s odkazem na několik zdrojů japonský list Nikkei.

Apple vyrobil v uplynulých dvou měsících o polovinu iPadů méně, než plánoval. Nikkei také uvádí, že firma převádí do produkce iPhonů 13 i součástky původně určené pro starší modely jejích chytrých telefonů.

Applu se dařilo vzdorovat problémům v dodávkách lépe než mnohým jiným firmám. Mohl se spolehnout na svou velkou kupní sílu a dlouhodobé smlouvy s prodejci čipů, čímž se mu ve třetím čtvrtletí dařilo ukrajovat konkurenci podíl na trhu.

O iPhone 13 je ve druhé polovině roku velký zájem, firma se ale potýká s uzavíráním asijských továren. Apple výrobu tohoto přístroje nyní upřednostňuje, protože po něm čeká na západních trzích po pandemii větší poptávku než po iPadech, píše Nikkei. Firma už dříve uvedla, že letos plánuje vyrobit 90 milionů těchto nejnovějších chytrých telefonů.

Apple ve třetím fiskálním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o více než 62 procent na 20,6 miliardy dolarů (453,7 miliardy Kč) z 12,7 miliardy dolarů před rokem. Kvůli problémům v dodavatelském řetězci ale přišla firma ve čtvrtletí o šest miliard dolarů na tržbách. Akcie Applu v reakci minulý týden oslabily a společnost Microsoft firmu sesadila z pozice největšího podniku světa podle tržní kapitalizace.

 

 

 

Tchaj-pej 2. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka