lupa x
user

Soud zamítl žádost Applu o pozastavení nařízení ze sporu s Epic Games

Soud zamítl žádost Applu o pozastavení nařízení ze sporu s Epic Games

10.11.2021

Redakce

Soud zamítl žádost Applu o pozastavení nařízení ze sporu s Epic Games

Americký soud zamítl snahy společnosti Apple pozastavit nařízení vzešlé ze sporu s Epic Games, tvůrcem hry Fortnite. Podle tohoto nařízení musí výrobce telefonů iPhone uvolnit pravidla pro vývojáře ve svém obchodě s aplikacemi App Store. Apple okamžitě oznámil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Apple se tak snaží odvrátit potenciálně významné změny ve svém lukrativním obchodu App Store před termínem 9. prosince, kdy má podle příkazu soudu změnu provést.

Epic se obrátila na soud kvůli praktice firmy Apple, která nutí vývojáře používat její systém plateb v aplikacích a platit jí provize. V září soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová vydala rozhodnutí, které bylo pro Apple převážně příznivé, vyjádřila však znepokojení nad tím, že Apple neinformuje o alternativních způsobech platby a nařídila firmě, že musí zrušit zákaz na odkazy, tlačítka a zprávy o jiných možnostech plateb pro uživatele.

Apple se proti rozhodnutí odvolal, a požádal, aby soudkyně pozastavila příkazy do doby, než budou známé výsledky odvolacího řízení. To však může trvat několik let.

Gonzalezová Rogersová uvedla, že zákaz informovat spotřebitele o jiných způsobech platby vykazuje znaky počínajícího antimonopolního jednání, včetně provizních sazeb, které způsobují mimořádně vysoké provozní marže obchodu App Store. Podle ní by rozhodnutí o způsobu platby mělo být na spotřebitelích a informovanost spotřebitelů, transparentnost a možnost volby jsou v zájmu veřejnosti.

Apple se domnívá, že by nemělo být požadováno, aby vstoupily v platnost obchodní změny, dokud nebudou vyřešena všechna odvolání v této věci, proto se proti rozhodnutí znovu odvolá. Odvolací soud by mohl udělit dočasný odklad rozhodnutí ještě do 9. prosince, napsala agentura Reuters.

 

New York 10. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka