lupa x
user

Hackeři znovu útočí na neaktualizované poštovní servery Windows Exchange

Hackeři znovu útočí na neaktualizované poštovní servery Windows Exchange

11.11.2021

Redakce

Hackeři znovu útočí na neaktualizované poštovní servery Windows Exchange

Windows Exchange server se potýká s novou vlnou útoků. Hackeři pomocí zranitelnosti v zabezpečení zasílají phishingové zprávy obsahující škodlivý program. E-maily psané v angličtině přicházejí ze skutečných stránek uživatelů a je takřka nemožné je zachytit spamovými filtry. Momentálně je v Česku na 600 serverů Windows Exchange bez potřebných aktualizací. Upozornil na to Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Zranitelnosti Windows Exchange serveru mají souhrnné označení Proxyshell. Pokud je útočníci zneužijí v kombinaci, mohou vzdáleně získat plnou kontrolu nad serverem. Přes předchozí upozornění jsou podle NÚKIBu v Česku stále stovky serverů, u nichž nebyla provedena aktualizace, která tyto chyby opravuje. Správci Windows Exchange by měli přejít na verzi z července nebo novější.

„Útočníci, kteří získají přístup k e-mailovým schránkám na serveru, mohou navázat na předchozí legitimní konverzace. Následně ze schránek rozesílají phishingové maily s odkazy na stažení škodlivého kódu. Pokud uživatel soubor spustí na svém počítači, proběhne kompromitace jeho zařízení a také potenciálně další zařízení v počítačové síti. Technicky vzato, kam je umožněn přístup v rámci sítě, tam se může škodlivý program šířit,“ uvedl specialista na kyberbezpečnost poradenské firmy BDO Martin Hořický.

V souvislosti s phishingovými kampaněmi upozorňují odborníci na nízkou připravenost zaměstnanců tyto hrozby rozeznat. Dokládá to i případová studie BDO, podle které na podvodný e-mail vyzývající k registraci do soutěže nebo informující o aktuálních koronavirových opatřeních kliknuly dvě pětiny zaměstnanců tuzemských firem a třetina se dokonce do formulářů pokusila přihlásit.

 

 

Praha 11. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka