lupa x
user

Průměrná cena notebooků stoupla o polovinu, grafických karet na dvojnásobek.

Průměrná cena notebooků stoupla o polovinu, grafických karet na dvojnásobek.

16.11.2021

Redakce

Průměrná cena notebooků stoupla o polovinu, grafických karet na dvojnásobek.

Průměrná cena notebooků vzrostla proti loňsku o 50 procent a u grafických karet se více než zdvojnásobila. Důvodem je nedostatek zařízení na trhu způsobený vyšší poptávkou spolu s problémy v dopravě i výpadky dodávek čipů. Vyplývá to z informací obchodníků.

Podle statistik srovnávače cen Zboží.cz se meziročně zvýšil zájem o notebooky o třetinu, poptávka po herních konzolách stoupla o 115 procent a po chytrých hodinkách o 45 procent. O 15 procent vzrostly prodeje mobilních telefonů.

Za rostoucí cenou notebooků je přetrvávající nedostatek zařízení s cenou pod 15.000 korun, které lidé kupovali na začátku roku pro domácí výuku a home office. Postupně je tak prodejci nahradili dražšími modely. Pro výrobce je v době čipové krize podle ředitele distribuční společnosti Agora DMT Davida Fuchse výhodnější na trh dodávat produkty, na kterých má vyšší marži, takže v konečném důsledku průměrná cena elektroniky stoupá.

Poptávku po grafických kartách podpořil letošní růst ceny bitcoinu a zvýšený zájem o jeho těžbu. „V nabídce Heureky je relativně dost e-shopů, které grafické karty prodávají, a cena roste napříč trhem. Vloni se karty pořizovaly v průměru za 6400 korun, teď se bavíme o 15.000 korunách. V prvním pololetí se mezi top deseti grafickými kartami objevují kusy, které atakují hranici 50.000 respektive 60.000 korun,“ uvedl šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz Michal Buzek.

Podle mluvčí e-shopu Mall Pavly Hobíkové nebude letošní vánoční nabídka v některých kategoriích tak široká, jak byli lidé dosud zvyklí. „Typicky půjde o oblíbenou elektroniku, jako jsou například notebooky do 15.000 tisíc korun. Asie se potýká s nedostatkem výrobních kapacit a chybí čipy, což se promítá do špatné dostupnosti notebooků, komponent a také veškerého příslušenství, jako jsou například tiskárny. Stejný problém se týká mobilních telefonů, grafických karet, herních konzolí, elektrokol nebo myček,“ řekla.

Podobná data hlásí prodejce Alza.cz, u kterého poptávka po elektronice výrazně převyšuje nabídku a u některých levnějších modelů notebooků může být problém je objednat. Prodejce se potýká také s výpadky nejnovějšího modelu iPhone, mobilní telefony ostatních značek jsou dostupné, ale ne vždy je podle mluvčí Alzy.cz Daniely Chovancové k dispozici plná šíře modelových řad.

„Při srovnání prodejů elektroniky během září a října je viditelná zvýšená poptávka, vánoční nákupy tak letos začaly o pár týdnů dříve. A letos pozorujeme ještě trend týkající se nárůstu prodeje produktů pro chytré domácnosti a obecně zařízení pro úsporu energie,“ dodal Fuchs.

Češi nyní čelí rychlému a plošnému růstu domácích spotřebitelských cen. Meziroční inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta a byla nejvyšší od října 2008. Zrychlení inflace bylo zároveň nejvýraznější od ledna 2012. Inflace podle ekonomů má vrchol stále před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane zřejmě až k sedmi procentům.

 

Praha 16. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka