lupa x
user

ČS, KB a ČSOB začaly nabízet klientům zaručený digitální podpis dokumentů.

ČS, KB a ČSOB začaly nabízet klientům zaručený digitální podpis dokumentů.

18.11.2021

Redakce

ČS, KB a ČSOB začaly nabízet klientům zaručený digitální podpis dokumentů.

Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka jako první banky od dneška klientům umožňují využít zaručený digitální podpis smlouvy nebo dokumentu ve formátu PDF, tzv. službu BankID SIGN. Ta tak garantuje totožnost osoby díky identifikaci prostřednictvím bankovní identity. Zpětně lze také ověřit, kdo se podepsal. V tiskové zprávě o tom dnes informovala společnost Bankovní identita. Podle ní plánují zaručený podpis zavést do konce roku i další banky.

Službu budou moci využívat klienti tří zmíněných bank v naprosté většině případů, kdy se podepisují. Podpis zabere několik vteřin a služba ověří klienta prostřednictvím bankovní identity, což je jednoznačná identifikace, a vytvoří mu jednorázový podpisový certifikát. Tím klient podepíše předložený dokument, přičemž tak nemusí speciálně žádat o zřízení digitálního podpisu. Ke službě má totiž přístup každý, kdo má aktivní bankovní identitu v České spořitelně, ČSOB a Komerční bance.

„Jde o ekvivalent písemné formy právního jednání, který výrazně přispěje v rozvoji digitalizace vzhledem k tomu, že v České republice žádná všeobecně používaná forma digitálního podpisu rozšířená doposud není,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička. Dosud bylo možné si například zažádat o podpisový certifikát zřízením tzv. kvalifikovaného certifikátu, který je možné vyřídit mimo jiné na pobočkách České pošty.

Bankovní identita je pro občany prostředek, pomocí kterého se mohou bezpečně a jednoduše elektronicky prokázat jak při používání klientských portálů firem, tak i online služeb státu. Používá se stejně, jako funguje přihlašování k internetovému bankovnictví.

 

 

Praha 18. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka