lupa x
user

Salvador vybuduje město Bitcoin City, projekt bude financovat kryptoměnou

Salvador vybuduje město Bitcoin City, projekt bude financovat kryptoměnou

22.11.2021

Redakce

Salvador vybuduje město Bitcoin City, projekt bude financovat kryptoměnou

Středoamerický stát Salvador plánuje vybudovat město nazvané Bitcoin City. Bude u pobřeží, na úpatí sopky Conchagua na jihovýchodě země, Projekt hodlá financovat stejnojmennou kryptoměnou, informují dnes zahraniční média. Geotermální energii vulkánu chce přitom země využít při těžbě bitcoinu. Stavba má začít příští rok, uvedl prezident Nayib Bukele.

Salvador se na začátku září stal první zemí na světě, kde se nejznámější kryptoměna bitcoin stala oficiálním platidlem. Tento krok vedl k rozsáhlým protestům z obav, že bitcoin v této chudé latinskoamerické zemi vyvolá nestabilitu a inflaci. Vedle bitcoinu se v Salvadoru platí americkým dolarem.

Bukele v pobřežním městě Mizata na prezentaci zaměřené na propagaci bitcoinu řekl, že plánované město „bude mít všechno“ – obytné zóny, komerční oblasti, služby, muzea, zábavu, bary, restaurace, letiště, přístav a také železnici.

Čtyřicetiletý prezident Bukele, který v sobotu na pódiu vystoupil v baseballové čepici obrácené dozadu, uvedl, že ve městě se nebudou vybírat daně z příjmu, pouze daň z přidané hodnoty (DPH). Výnos z těžby bitcoinu má přijít na budování města a zbytek na udržování čistoty a pořádku v jeho ulicích, dodal.

Salvador také plánuje ve spolupráci se společností Blockstream, která se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv, získat zhruba jednu miliardu dolarů (22,5 miliardy Kč) prostřednictvím takzvaných bitcoinových dluhopisů. Polovinu prostředků hodlá použít na nákup bitcoinů, zatímco dalších 500 milionů dolarů půjde na energii a infrastrukturu pro jejich těžbu, uvedla vláda. Investoři nebudou moci dluhopisy prodat po dobu pěti let a budou dostávat speciální roční dividendu, řekl za Blockstream jeho ředitel pro strategii Samson Mow.

Se zavedením bitcoinu Salvador umožnil svým obyvatelům stáhnout si digitální peněženku Chivo. V Salvadoru fungují dvě stovky bitcoinových bankomatů. Vláda opatření prezentovala jako způsob, jak podpořit hospodářský rozvoj a zaměstnanost. Salvadorskou společnost ale tento krok rozdělil. Bitcoin se považuje za kontroverzní měnu mimo jiné proto, že jeho hodnota výrazně kolísá.

Minulý týden cena bitcoinu poprvé od začátku listopadu klesla pod 60.000 dolarů (zhruba 1,35 milionu Kč). Podle některých analytiků stojí za jejím poklesem nové daňové požadavky pro digitální měny zahrnuté do amerického zákona o investicích do infrastruktury. Zákon minulé pondělí podepsal prezident Joe Biden.

Dnes odpoledne se bitcoin podle údajů na specializovaném webu CoinDesk prodával zhruba za 57.300 USD. Za posledních 24 hodin tak ztrácel přes tři procenta.

 

San Salvador 22. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka