lupa x
user

Ceny Trilobit se po dvaceti letech stěhují z Berouna do Dolních Břežan

Ceny Trilobit se po dvaceti letech stěhují z Berouna do Dolních Břežan

23.11.2021

Redakce

Ceny Trilobit se po dvaceti letech stěhují z Berouna do Dolních Břežan

Ceny Trilobit se po dvaceti letech stěhují z Berouna do evropského laserového výzkumného centra ELI Beamlines Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Dolních Břežanech. Laureáty ocenění udíleného Českým filmovým a televizním svazem FITES za mimořádná audiovizuální díla tam vyhlásí 22. ledna. Slavnostní ceremoniál 35. ročníku předávání cen Trilobit bude vysílat ČT art. ČTK o tom za pořadatele informovala Helena Hejčová.

„Současné tempo vývoje nových technologií ovlivňuje i tvůrčí postupy a procesy v audiovizi. I to je jeden z důvodů, proč se FITES rozhodl inovovat prostředí předávání dnes již tradičních audiovizuálních cen. S vědomím, že „věda je fantazie omezená poznáním“ a fantazie audiovizuálních tvůrců je neomezená, je centrum, kde působí vědci z celého světa, to správné nové místo k udílení výjimečných cen Trilobit,“ uvedl režisér a předseda FITES Jaroslav Černý.

Laserové centrum ELI Beamlines je součást evropské iniciativy Extreme Light Infrastructure – ELI provozující nejvýkonnější lasery na světě. Díky výzkumnému zázemí umožňuje vědeckým týmům z celého světa studovat základní strukturu hmoty, vývoj planet a hvězd, zobrazovat drobné struktury organismů proteinů, virů a bakterií, vyvíjet nové léky, záření odolné materiály pro kosmické stanice a podobně.

Tvůrci se mohou ucházet o hlavní cenu Trilobit, Cena Vladislava Vančury za dlouhodobé nebo celoživotní dílo, jímž tvůrce přispěl ke kultivovanosti české audiovizuální tvorby a mezinárodnímu věhlasu a Cenu moc bezmocných (dříve Cena Václava Havla, následně Cena Ferdinanda Vaňka), která je udělována za přínos audiovizuálního díla rozvoji občanské společnosti. Porota také může udělit Zcela zvláštní cenu Citrón za počin, který škodí audiovizuální sféře.

Hlavní cenu Trilobit letos získali tvůrci dokumentu V síti Barbora Chalupová a Vít Klusák za námět, scénář a režii snímku o sexuálním predátorství na internetu. FITES dále udělil poctu za celoživotní dílo v podobě Ceny Vladislava Vančury Janě Brejchové. Cenu Ferdinanda Vaňka za přínos rozvoji občanské společnosti si osobně převzal režisér Břetislav Rychlík za dokument Strážce paměti Ján Langoš. Letošní vyhlášení vítězů audiovizuálních cen se kvůli pandemii koronaviru uskutečnilo on-line bez diváků v Kulturním domě Plzeňka v Berouně.

Ocenění Trilobit za audiovizuální tvorbu začal FITES udílet už v 60. letech a po vynucené přestávce v tom pokračoval od roku 1991. Prestižní Vančurovu cenu od poloviny 90. let převzali například Jiří Menzel, František Vláčil, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček nebo Zdeněk Svěrák. V lednu 2015 byla „na dálku“ udělena Miloši Formanovi.

 

Praha 22. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka