lupa x
user

S podporou EU vzniká společná redakce 16 evropských tiskových agentur

S podporou EU vzniká společná redakce 16 evropských tiskových agentur

30.11.2021

Redakce

S podporou EU vzniká společná redakce 16 evropských tiskových agentur

Šestnáct evropských tiskových agentur se dohodlo na vytvoření společné redakce zaměřené na evropské záležitosti a Evropskou unii. Redakce oficiálně vznikne v lednu, společné fyzické prostory pro zahraniční dopisovatele by měla otevřít zhruba v polovině května. Projekt částkou 1,76 milionu eur (45 milionů korun) podpořila Evropská komise, která dnes o vzniku mezinárodní redakce informovala.

Hlavním přínosem podle zúčastněných agentur je možnost sdílení informací, oslovování osobností pro rozhovory nebo přeshraniční spolupráce. Mohl by také přispět k obsáhlejším zprávám o EU ve více jazycích, zveřejňovaných na společném portálu. V plánu jsou i vzdělávací semináře o digitálních technologiích nebo ověřování faktů, píše AFP.

„Díky přeshraniční spolupráci jsou média silnější. Viděli jsme neuvěřitelné výsledky přeshraniční investigace, jako nedávná kauza Pandora papers. Komise tento typ spolupráce stále silněji podporuje, dnes je to Evropská redakce zpravodajství a do konce roku to bude několik dalších nových novinářských partnerství,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Na projektu se podílejí agentury AFP (Francie), ANSA (Itálie), Agerpres (Rumunsko), APA (Rakousko), ATA (Albánie), Belga (Belgie), BTA (Bulharsko), DPA (Německo), EFE (Španělsko), Europa Press (Španělsko), FENA (Bosna a Hercegovina), HINA (Chorvatsko), MIA (Makedonie), STA (Slovinsko), Tanjug (Srbsko) a TASR (Slovensko).

 

 

Brusel 29. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka