lupa x
user

Šéf MI6: Ovládnutí umělé inteligence odpůrci Západu může mít závažné dopady

Šéf MI6: Ovládnutí umělé inteligence odpůrci Západu může mít závažné dopady

01.12.2021

Redakce

Šéf MI6: Ovládnutí umělé inteligence odpůrci Západu může mít závažné dopady

Odpůrci Západu typu Číny nebo Ruska směřují rychlým tempem k ovládnutí umělé inteligence způsobem, který by v příštím desetiletí mohl způsobit revoluční geopolitické změny. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf britské tajné služby MI6 Richard Moore. Čína podle něj nyní představuje hlavní nebezpečí pro Británii a je rovněž prvořadým zpravodajským cílem britské rozvědky. Varoval také před hrozbami ze strany Ruska.

„Naši protivníci vkládají peníze a ambice do zvládnutí umělé inteligence, kvantové výpočetní techniky a syntetické biologie, protože vědí, že ovládnutí těchto technologií jim poskytne výhodu,“ citovala agentura z prvního Moorova projevu na veřejnosti od nástupu do funkce v říjnu 2020. Podle něj jde o hrozbu, které se Západ musí postavit.

Bývalý diplomat Moore dále uvedl, že technologický pokrok v příští dekádě by mohl překonat veškerý pokrok za poslední století. „Jako společnost jsme si tuto drsnou skutečnost a její potenciální dopad na globální geopolitiku dosud neuvědomili. Pro MI6 je to však téma, kterým se zabývá,“ řekl.

Moore podle agentury AP také řekl, že největší zpravodajskou prioritu pro MI6 představuje Čína, která provádí „odvážné a rozhodné“ akce na podporu svých zájmů. Varoval také, že Peking se kvůli svému nadměrnému sebevědomí může dopustit chybného úsudku záměrů Západu. Přecenění vlastních sil Pekingem podle něj může vyústit ve válku.

Británie podle Moorea nadále „čelí akutní hrozbě ze strany Ruska“, které se pokouší o vraždy na území Británie, jako v případě otravy bývalého špiona Sergeje Skripala v roce 2018, podniká kybernetické útoky a zasahuje do demokratických procesů v jiných zemích. „Žádná země v Evropě ani mimo ni by se neměla nechat svést k tomu, aby si myslela, že jí nevyvážené ústupky Rusku přinesou lepší zacházení,“ dodal Moore.

 

Londýn 30. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka