lupa x
user

Rohingové žalují firmu Meta kvůli údajnému podněcování nenávisti

Rohingové žalují firmu Meta kvůli údajnému podněcování nenávisti

08.12.2021

Redakce

Rohingové žalují firmu Meta kvůli údajnému podněcování nenávisti

Uprchlíci z řad barmského menšinového etnika Rohingů podali žalobu na firmu Meta, známou donedávna pod názvem Facebook, která podle nich nezakročila proti verbálním projevům nenávisti, jež přispěly k páchání násilí na Rohinzích. Běženci žádají odškodné ve výši 150 miliard dolarů. Společnost Meta na obvinění zatím nereagovala, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Žaloby v kalifornském San Francisku a v britské metropoli Londýně podali právníci Rohingů žijících ve Spojených státech a v Británii. Firma podle nich řadu let umožňovala na sociální síti Facebook šíření nenávistných a nebezpečných falešných informací.

„Firma neinvestovala do moderátorů a lidí, kteří znají politickou situaci v Barmě a jsou schopni ověřit správnost obsahu,“ uvedli Rohingové. „Firma rovněž neodstraňovala komentáře a nemazala účty, které podněcovaly nenávist vůči Rohingům, a navzdory varováním charitativních organizací a médií nepodnikla v pravý čas náležité kroky,“ dodali. Podle nich někdejší Facebook byl ochoten „obchodovat se životy Rohingů, jen aby měl lepší možnost proniknout na trh v této malé zemi v jihovýchodní Asii“.

Rohingové citovali konkrétní příspěvky z facebooku jako například ten z roku 2013, který hlásal: „Musíme s nimi bojovat tak, jako bojoval Hitler se Židy.“ Další z příspěvků týkajících se Rohingů nabádal: „Rozlijte palivo a zažehněte ho, ať se mohou setkat s Alláhem rychleji.“ BBC připomíná, že facebook v Barmě používá více než 20 milionů lidí a pro mnohé z nich je to jediný způsob, jak získávat a sdílet informace.

Firma již v roce 2018 přiznala, že neudělala dost, aby zabránila podněcování k nenávisti vůči Rohingům.

Rohingové jsou muslimská menšina z převážně buddhistické Barmy, kde čelí dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalším Rohingům, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Vyšetřovatelé OSN následně obvinili barmské bezpečnostní síly z masového vraždění a znásilňování Rohingů a z vypalování jejich domovů.

 

Rangún 7. prosince (ČTK)

Hlavní stránka