lupa x
user

Záhadná "krychle" zachycená čínským vozítkem na Měsíci inspiruje internet

Záhadná "krychle" zachycená čínským vozítkem na Měsíci inspiruje internet

08.12.2021

Redakce

Záhadná "krychle" zachycená čínským vozítkem na Měsíci inspiruje internet

Fotografie krychlovitého objektu zachyceného čínským vozítkem na odvrácené straně Měsíce vyvolala spekulace o tom, co by to mohlo být. Čínské uživatele internetu navíc inspirovala k řadě vtipných memů, napsala dnes agentura Reuters.

Vozítko Jü-tchu-2 zachytilo na obzoru asi 80 metrů od svého stanoviště obrázek něčeho, co vypadá jako velký krychlový objekt, uvedl čínský vládní vědecký web Our Space s odvoláním na poslední data získaná z vozítka 3. prosince.

Pod hashtagem „Poslední objev Jü-tchu“ se objevila řada internetových memů, které ukazovaly vozítko pohybující se po měsíční pláni směrem k dvojici obelisků, k vysokému monolitu či dokonce k obřímu srpu a kladivu, tedy symbolu komunistické strany.

„Je to vesmírný odpad, který tu zanechaly Spojené státy,“ napsal jeden čínský uživatel internetu v příspěvku na sociální síti. „Přistupte blíž a uvidíte, že je to testovací místo nukleových kyselin pro covid-19,“ rýpl si jiný. „Je to domov mimozemšťanů!“ uvedl třetí s předstíraným zděšením.

Jiní tipovali přízemnější možnost – že je to obyčejný balvan.

Sonda Jü-tchu, česky Nefritový králík, je poháněná sluneční energií a podle Our Space urazí vzdálenost 80 metrů za dva až tři lunární dny, tedy dva až tři pozemské měsíce.

Robotické vozítko pracuje od svého vysazení v lednu 2019 ve Von Kármánově kráteru v pánvi South Pole-Aitken. Žádný jiný stát do té doby na odvrácené straně Měsíce nepřistál.

 

Peking 8. prosince (ČTK)

Hlavní stránka