lupa x
user

Nová aplikace pomáhá při studiu znakového jazyka, vznikla na ČVUT

Nová aplikace pomáhá při studiu znakového jazyka, vznikla na ČVUT

13.12.2021

Redakce

Nová aplikace pomáhá při studiu znakového jazyka, vznikla na ČVUT

Nová aplikace Tichý jazyk pomáhá lidem při studiu znakového jazyka. Obsahuje 3700 videí, která slouží k domácímu procvičování lekcí, i videoslovník. Aplikaci připravili studenti ČVUT ve spolupráci s neziskovou organizací Tichý svět. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o ní dnes informovala v tiskové zprávě.

Aplikace má několik výukových modulů, z nichž každý čítá deset až 20 lekcí s konkrétní tématy – například počasí, roční období nebo rodina. Uživatelům se postupně zpřístupňují další moduly. Základem lekce je sada krátkých videí, ve kterých lektor ukazuje určité slovo nebo větu s textovým popisem jednotlivých znaků.

Podle Ivany Macnarové z Fakulty informačních technologií ČVUT (FIT) jde o podpůrný nástroj výuky studentů kurzů pořádaných Tichým světem. Jako studijní materiál si mohou aplikaci stáhnout z Google Play a AppStore. Podle Macnarové se jedná i o jejím dalším využití.

Za aplikací stojí absolventi Fakulty informačních technologií Jindřich Žák a Alžběta Gogoláková. Žák svou diplomovou prací navázal na prototyp připravený v bakalářské práci Gogolákové.

„Ačkoliv věřím, že učení s „živým“ lektorem není moc dobře nahraditelné, výhodou aplikace je, že student si v ní může video se znakem nebo větou pouštět opakovaně a může si jej nacvičit v klidu doma před další prezenční lekcí v Tichém světě,“ podotkl Žák.

Podle Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob je v Česku asi 10.000 neslyšících. Znakový jazyk ke komunikaci používají i někteří nedoslýchaví lidé.

 

 

Praha 13. prosince (ČTK)

Hlavní stránka