lupa x
user

Německý soud poslal do vězení provozovatele serverů pro darknetové platformy

Německý soud poslal do vězení provozovatele serverů pro darknetové platformy

14.12.2021

Redakce

Německý soud poslal do vězení provozovatele serverů pro darknetové platformy

Německý soud dnes uložil tresty vězení osmi lidem obžalovaným z provozování datového centra pro globální platformy fungující ve skryté části internetu, takzvaném darknetu. Servery k tomu určené byly umístěny v někdejším vojenském bunkru na západě země.

Podle agentury DPA je to poprvé, co před soudem stanuli nikoliv samotní pachatelé trestných činů na darknetu – typicky obchodníci s drogami, zbraněmi či dětskou pornografií – ale lidé, kteří tuto trestnou činnost technicky umožnili.

Hlavní obžalovaný, 62letý Nizozemec, byl soudem v Trevíru ve spolkové zemi Porýní-Falc odsouzen k pěti letům a devíti měsícům vězení. Dalších šest obžalovaných dostalo tresty v rozmezí od dvou let a čtyř měsíců do čtyř let a tří měsíců. Osmý obžalovaný dostal roční podmíněný trest vězení.

Skupina čelila obvinění, že v letech 2013 až 2019 v bývalém bunkru NATO v obci Traben-Trarbach provozovala datové úložiště pro nyní již nefunkční darknetová tržiště Wall Street Market či Fraudsters. Policie v září 2019 provedla v bunkru razii a servery odpojila.

Všech osm obžalovaných bylo odsouzeno za trestný čin zločinného spolčení. Zároveň byli ale všichni zproštěni obvinění z podílu na přibližně 250.000 trestných činech, které byly podle prokuratury spáchány na darknetových platformách. Téměř všichni obžalovaní jakoukoliv vinu popírají a tvrdí, že o trestné činnosti odehrávající se prostřednictvím jimi pronajímaných serverů nevěděli.

 

Berlín 13. prosince (ČTK)

Hlavní stránka