lupa x
user

Vodafone od jara zdvojnásobil pokrytí 5G na 60 procent populace

Vodafone od jara zdvojnásobil pokrytí 5G na 60 procent populace

15.12.2021

Redakce

Vodafone od jara zdvojnásobil pokrytí 5G na 60 procent populace

Operátor Vodafone od jara zdvojnásobil pokrytí sítí 5G na 60 procent tuzemské populace. Zároveň je to o deset procentních bodů více než v předchozím měsíci. Mobily s podporou 5G v současnosti tvoří téměř dvě třetiny prodávaných zařízení. Vodafone to dnes uvedl v tiskové zprávě.

U konkurenčního T-Mobilu by pokrytí do konce roku mělo dosáhnout 25 procent obyvatel. O2 aktuálně pokrývá sítí 5G polovinu Prahy a dalších zhruba 70 měst v ČR. Celou Prahu chce mít pokrytou příští rok a Českou republiku do tří let.

Počet prodaných telefonů s podporou 5G sítí za leden až listopad vzrostl v meziročním srovnání u Vodafonu o 1782 procent, tedy téměř dvacetkrát.Ceny 5G telefonů začínají na 5500 Kč.

„V prodejích telefonů se nemůžeme zdaleka porovnávat s největšími e-shopy, například v listopadu jsme celkově prodali desetitisíce mobilů. Přesto jde už o velký vzorek, který ukazuje jasný trend směrem k 5G. Navíc prodeje rostou navzdory omezeným dodávkám na trhu, na který dopadá nedostatek komponent u většiny dodavatelů elektroniky,“ uvedl manažer portfolia koncových zařízení Vodafonu Jakub Králík.

Výhodou sítí 5G je nejen vysoká rychlost připojení, ale především téměř nulová prodleva a stabilní kvalita, kterou garantuje násobně větší kapacita sítě, než bylo dosud běžné. To je důležité například pro průmysl, kde 5G umožní přenos dat z velkého množství průmyslových senzorů, umožní automatizovat manuální procesy, stříhat šňůry a propojovat inteligentní továrny.

 

Praha 15. prosince (ČTK)

Hlavní stránka