lupa x
user

PŘEDVÁNOČNÍ PREMIÉRA NABÍDNE DOBRÉ SKUTKY A SPOUSTU ZÁZRAKŮ. DIVADLO TRAMTARIE UVEDE AMÉLII Z HEJRÁKU

PŘEDVÁNOČNÍ PREMIÉRA NABÍDNE DOBRÉ SKUTKY A SPOUSTU ZÁZRAKŮ. DIVADLO TRAMTARIE UVEDE AMÉLII Z HEJRÁKU

17.12.2021

Redakce

Zbrusu nová komedie volně inspirovaná slavným filmem J. P. Jeuneta je v Tramtarii v pořadí druhou premiérou aktuální sezóny. Její autor a zároveň režisér Vladislav Kracík zasadil poetický děj do kulis olomouckého sídliště na ulici Heyrovského, kde rozehrál poutavý příběh o sousedském soužití, lidské laskavosti a drobných zázracích, které mohou obrátit náš život k lepšímu. V titulní roli se představí Dominika Hrazdílková. Premiéra se uskuteční v neděli 19. prosince 2021.

PŘEDVÁNOČNÍ PREMIÉRA NABÍDNE DOBRÉ SKUTKY A SPOUSTU ZÁZRAKŮ. DIVADLO TRAMTARIE UVEDE AMÉLII Z HEJRÁKU

Poetika na scénu Divadla Tramtarie neodmyslitelně patří. Inscenace jako A za Tracym Tygr, Romance pro křídlovku nebo Pěna dní v minulosti tvořily tuto výraznou dramaturgickou linii divadla, která svým neotřelým pojetím nabízela divákům naprosto jedinečný zážitek. A Amélie z Hejráku nebude výjimkou. V této inscenaci pracují její autoři zejména s poetikou městskou. Díky fantaskním obrazům se tak i to nejobyčejnější místo, jako je obývák panelákového bytu, může proměnit ve scénu z akčního filmu, cirkusovou manéž nebo malířské plátno. Očima hlavní hrdinky diváci totiž neuvidí obyčejný svět na ponurém sídlišti, ale svět plný dobrodružství a barev, svět, ve kterém prší lentilky a staré dámy nosí účesy z cukrové vaty. Takové maličkosti totiž pomáhají Amélii bojovat s všedností a nudou životní reality.

Právě myšlenka, že někdy stačí pouhá maličkost, která rozhýbe náš život k velkým a podstatným změnám, je ústředním motivem nejnovější inscenace Divadla Tramtarie. Hlavní hrdinka je tak díky své schopnosti vnímat detaily ve svém okolí a zároveň nezkrotné touze pomáhat lidem kolem sebe v kulisách tohoto příběhu tím pověstným kamínkem, který strhne celou lavinu. Dalším výrazným prvkem je i motiv osamělosti a snahy se z ní vymanit a najít si své místo mezi lidmi. I zde jsou to právě jen nepatrné projevy laskavosti, které hrdiny inscenace svádí stále blíž a blíž k sobě navzájem.

 

Hlavní hrdinka Amélie žije na olomouckém sídlišti zvaném Hejrák. Amélie pracuje v pekárně, žije sama  a půjčuje si od tety Jiřiny na nájem. Její největší radostí je vylézt na střechu 13 patrového domu a starým vojenským dalekohledem po otci pozorovat život za okny protějšího domu. I když jeho obyvatele nikdy nepotkala, moc dobře je zná a považuje je tak trochu za své přátele. Sousedské soužití v pozorovaném domě však není zdaleka tak idylické, jak si ho Amélie díky své nezkrotné fantazii představuje. Nerudný důchodce Strmisko, svérázná matka Vanda, vystresovaná studentka Karolína, frustrovaná policistka Lucie a nesmělý Libor spolu totiž trošku bojují. Vlastně hodně. Obzvlášť od té doby, co se k rušení nočního klidu, nevyneseným odpadkům a ztraceným peněženkám přidal zhasínací fantóm, který svým pravidelným vypínáním pojistek dohání k šílenství celý dům. A tak se jednoho dne Amélie rozhodne, že změní jejich životy. Samozřejmě k lepšímu.

Pokud budeme mít v životě štěstí, i my možná potkáme takovou Amélii, která přijde a zcela nezištně udělá náš život lepším. Jen tak, pro radost. Inscenace je odrazem nejčistší víry v lidstvo, víry v to, že stačí málo, a můžeme se mít na světě o něco líp. I když by to mělo znamenat “pouze” pozdravit na chodbě souseda, podržet někomu dveře, usmát se na prodavačku nebo obejmout toho, kdo to zrovna potřebuje.“ (Tereza Matějková, dramaturgyně inscenace). 

Režisérem inscenace je Vladislav Kracík, dramaturgyní Tereza Matějková. V hlavní roli Amélie se představí Dominika Hrazdílková. V dalších rolích potom vystupují Petra Konev Čiháková, Barbora Šebestíková, Alena Makayová, Marek Zahradníček a Vít Hofmann z Divadla Šumperk. Autorem scény je Hynek Petrželka, autorkou kostýmů je Jana Drgová. Hudbu k inscenaci složil Peter Gábor ml. Autorkou choreografie je Eliška Holčapková.

Vladislav Kracík: AMÉLIE Z HEJRÁKU  / poetická komedie

Autorská komedie volně inspirovaná slavným filmem Jeana Pierra Jeunetta.

Nejnovější hra Vladislava Kracíka nahlíží na svět skrze romantickou povahu hlavní hrdinky. Její vyprávění je postaveno na kontrastu fádní reality nelehkého života na olomoucké periferii a rozvinuté, neukočírovatelné fantazie naší Amélie, která, ověšena igelitovými taškami ze supermarketu, tiše touží po dobrodružství, velkých hrdinských činech i lásce.

 

Premiéra: 19. 12. 2021 v 19:00 v Divadle Tramtarie Olomouc

 

Obsazení:
Amélie: Dominika Hrazdílková
Vanda: Petra Konev Čiháková
Lucie: Barbora Šebestíková
Karolína: Alena Makayová
Pan Strmisko: Marek Zahradníček
Libor: Vít Hofmann, j. h.

Tvůrčí tým:
Autor: Vladislav Kracík
Režie: Vladislav Kracík
Dramaturgie: Tereza Matějková
Scéna: Hynek Petrželka
Kostýmy: Jana Drgová
Hudba: Peter Gábor ml.

Voice over: Alexej Pyško
Choreografie: Eliška Holčapková
Rekvizity: Romana Vopičková
Light design, světla: Daniel Bodlák, Jakub Saitz
Soundesign, zvuk: Jonáš Meixner
Výroba: Richard Andrýsek, Petr Novotný, Jiří Krliš
Plakát: Petr Macháček
Foto na plakát: Daniel Schulz

 

—–

Za tiskový servis divadla
Bc. Vlasta Pechová, propagace

Hlavní stránka