lupa x
user

Přes 300 zaměstnanců ČRo vyzvalo šéfa Zavorala, aby zrušil jmenování Obzinové

Přes 300 zaměstnanců ČRo vyzvalo šéfa Zavorala, aby zrušil jmenování Obzinové

17.12.2021

Redakce

Přes 300 zaměstnanců ČRo vyzvalo šéfa Zavorala, aby zrušil jmenování Obzinové

Přes 300 zaměstnanců Českého rozhlasu (ČRo) dnes v otevřeném dopise vyzvalo ředitele Reného Zavorala, aby zrušil jmenování Jitky Obzinové ředitelkou zpravodajství. Obávají se ohrožení nezávislosti, objektivity a vyváženosti. Obzinová dříve působila jako ředitelka zpravodajství TV Prima, kde se údajně podílela na manipulaci zpráv. Zavoral na dotaz ČTK prostřednictvím mluvčího sdělil, že názor zaměstnanců respektuje, obsah dopisu zhodnotí a vyjádří se k němu na začátku příštího týdne. K dopisu se stále připojují další zaměstnanci Českého rozhlasu.

Obzinová ČTK prostřednictvím SMS sdělila, že dokud není zaměstnancem Českého rozhlasu, nechce se k věci vyjadřovat.

V ČRo pracuje okolo 1435 lidí, ve zpravodajství je asi 315 pracovníků.

Zavoral oznámil jmenování Obzinové na místo Jana Pokorného od ledna na středečním zasedání Rady ČRo s tím, že zpravodajství potřebuje krizového manažera, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství.

„Generální ředitel otevřený dopis obdržel a názor zaměstnanců Českého rozhlasu respektuje. Obsah dopisu zhodnotí a vyjádří se k němu začátkem příštího týdne,“ řekl ČTK mluvčí ČRo Jiří Hošna. Na webu Hospodářských novin Zavoral uvedl, že si Obzinovou vybral na základě jejích manažerských zkušeností a na základě toho, že zná dobře prostředí veřejnoprávních i komerčních médií. „Jsem přesvědčený, že společnou řeč najde nakonec paní Obzinová i se svými kolegy ve vedení zpravodajství a s jeho zaměstnanci. Myslím, že reakce na její jmenování jsou přehnané, i když je respektuji,“ řekl HN. Podle něj je za Obzinovou mnoho pracovních úspěchů a nelze člověka posuzovat podle jedné chyby, kterou v životě udělal.

Po oznámení o změně na postu šéfa zpravodajství se začaly ozývat kritické hlasy od zaměstnanců i politiků a veřejně známých osob. Pochybnosti o Zaoralově kroku vyjádřila na twitteru například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo její místopředseda Jan Bartošek (KDU-ČSL), který jmenování označil za nepřijatelné.

Otevřený dopis podepsali například šéfeditor zpravodajství Jan Dražan, editor Radiožurnálu Pavel Šuba, vedoucí investigativního oddělení Radiožurnálu Markéta Chaloupská, vedoucí zahraniční redakce zpravodajství Filip Nerad nebo moderátor Radiožurnálu Jiří Chum.

„Jsme přesvědčeni, že Jitka Obzinová nezávislost zpravodajství přímo ohrožuje a v minulosti to svými kroky dostatečně dokázala. Jitka Obzinová se přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Názorně to dokládá zdokumentovaná a médii popsaná událost ze září 2015. Na poradě vedení FTV Prima tehdy Jitka Obzinová coby vedoucí zpravodajství přímo ovlivňovala vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně. Manipulaci faktů v reportážích konstatovala i RRTV,“ uvedli signatáři dopisu. Zmínili také její působení při prezidentských volbách v roce 2013, kdy zpravodajská redakce na její popud podle svědectví tehdejšího člena redakce Tomáše Drahoňovského údajně na přání vlastníků Primy stranila Miloši Zemanovi.

Podle podepsaných zaměstnanců by měl Zavoral své rozhodnutí přehodnotit a jmenování Obzinové zrušit. „Máte právo odvolávat a jmenovat si své nejbližší spolupracovníky. Ale nemáte právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média Českého rozhlasu,“ uvedli.

Zaměstnanci ČRo kvůli jmenování Obzinové také hromadně na twitteru začali měnit profilové fotky na černé pozadí s hashtagem nebudemezticha a přidávájí následující tweet: „Nesouhlasíme s tím, aby usvědčená manipulátorka Jitka Obzinová byla šéfkou zpravodajství Českého rozhlasu #nebudemezticha .“

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky vyzvaly Zavorala k rezignaci. „Jestliže generální ředitel ČRo po šesti letech dospěl k závěru, že jím řízená organizace vyžaduje krizové řízení, a jestliže k tomu vybral novinářku, proti které protestují renomovaní zaměstnanci, je na místě, aby rezignoval sám na svou funkci. K tomu ho vyzýváme,“ uvedli zástupci organizací v dnešním prohlášení..

 

Praha 16. prosince (ČTK)

Hlavní stránka