lupa x
user

Slunovrat jako Sedmikrásky nad Brnem

Slunovrat jako Sedmikrásky nad Brnem

20.12.2021

Redakce

V úterý 21. prosince 2021 v 16:58 nastane okamžik, kdy Slunce dosáhne nejjižnějšího bodu své dráhy na pozemské obloze. Nastane zimní slunovrat. Díky Českému rozhlasu Brno a Hvězdárně a planetáriu Brno můžete být u toho!

Slunovrat jako Sedmikrásky nad Brnem

Vzhledem k tomu, že severní polokoule je v prosinci odkloněna od Slunce, dostává během dne méně slunečního světla. Proto 21. prosince nastane nejdelší noc a také nejkratší den. Slunný den bude v Brně trvat 8 hodin 11 minut 49 sekund.
 
Vzácně může být slunovrat i 20. prosince (poslední výskyt roku 1697, příští výskyt 2080) nebo 23. prosince (poslední výskyt roku 1903, příští 2303). Zajímavé je, že i v dalších dnech bude Slunce ještě několik dní vycházet později a později. V úterý 21. prosince je to v 7:45, v úterý 4. ledna dokonce v 7:48. Teprve pak se situace změní. Současně ale zapadá později a později, proto také platí pranostika: Na Boží narození o bleší převalení, na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o tři kroky dále, na Hromnice o hodinu více.
 
Dle pověstí se říká, že naše denní hvězda v této době umírá, přinejmenším je ve velkém oslabení. Pozemský svět se v takovém okamžiku ocitne bez ochrany před bytostmi z podsvětí – upíry, vlkodlaky, zombie i dušemi zemřelých. Jedinou možností obrany je vlastní světlo – kdysi lojových svíček, později elektrických žárovek, dnes výkonných LED svítidel.
 
Abychom zimní slunovrat ve zdraví všichni přežili, připravil Český rozhlas Brno ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno a uskupením VISUALOVE speciální vysílání. V úterý 21. prosince od 17 hodin budou jeho hosty Zdeněk Mikulášek (odborník na Slunce), Petr Baxant (odborník na světlo a jeho vliv na člověka), do vysílání přijde i Jarka Vykoupilová povídat o zvycích našich předků spojený se Slunovratem. Speciálním vysíláním vás provede Jiří Kokmotos a Jiří Dušek.
 
Pořad Slunovrat jako Sedmikrásky nad Brnem odvysíláme za pěkného počasí ze střechy Českého rozhlasu Brno, na níž přistane nafouknutá zeměkoule – sledovat to můžete proto nejen ve vysílání Českého rozhlasu Brno, ale i na Youtube kanálu Českého rozhlasu i Hvězdárny a planetária Brno.
 
Tak nezapomeňte v úterý 21. prosince od 17 hodin pořad Slunovrat jako Sedmikrásky nad Brnem.
Facebook Sedmikrásky on-line: https://fb.me/e/2H6mTXso6
YouTube Hvězdárny a planetária Brno: https://youtu.be/iuzApcUjWiw
YouTube Českého rozhlasu Brno: https://youtu.be/F-n5PKQNBOA
Klasický příjem: 106,5 FM pro celý kraj, 93,1 FM pro Brno-město, 97,3 FM na Znojemsku, 93,6 FM na Hodonínsku
Digitální příjem: multiplex ČRo DAB+
Hlavní stránka