lupa x
user

Množství útoků škodlivých programů v Česku letos stouplo o čtvrtinu

Množství útoků škodlivých programů v Česku letos stouplo o čtvrtinu

21.12.2021

Redakce

Množství útoků škodlivých programů v Česku letos stouplo o čtvrtinu

Množství škodlivých programů, které útočily na počítače tuzemských uživatelů, se letos zvýšilo téměř o čtvrtinu. Nejžádanějším cílem byly přihlašovací údaje do bankovních služeb a uživatelská hesla. Stejně jako v předešlých letech se útočníci cíleně zaměřují na ČR prostřednictvím česky psaných e-mailových spamů. Vyplývá to z údajů antivirové firmy Eset.

„V Česku jsme i letos mohli pozorovat především aktivitu škodlivého kódu typu spyware nebo backdoor. Oba dva typy jsou využívané ke krádeži dat a účtů uživatelů, případně k budování tzv. botnetových sítí, kdy napadené počítače útočníci postupem času monetizují nebo je využívají k dalšímu šíření škodlivého kódu,“ uvedl vedoucí pražského výzkumného oddělení Esetu Robert Šuman.

Na uživatele operačního systému Windows útočil nejvíce špiónský program Agent Tesla prostřednictvím cílených e-mailových spamů v češtině. V porovnání s daty ze začátku roku vzrostl objem jeho detekcí až dvojnásobně. Kybernetické hrozby pro platformu Android, u nichž bezpečnostní experti evidovali proti loňskému roku několikanásobný nárůst, byly nejčastěji zastoupené bankovním programem Cerberus. Proti původnímu očekávání výrazně klesl objem hrozeb pro kryptoměny, který koreluje s aktuálními výkyvy na trhu.

Ačkoli Česká republika nebývá z celosvětového hlediska primárním cílem kybernetických útoků, kampaně s využitím češtiny, které se letos pravidelně objevovaly, potvrzují, že útočníci vedle dalších zemí cílí na české prostředí záměrně.

„Letošní rok jsme se setkávali spíše s e-mailovými spamy, kde bylo textu málo a ve kterých byla přiložena infikovaná příloha. Ta byla nejčastěji s příponou .exe a útočníci se snažili uživatele mást názvy odkazujícími na finanční transakce a platby. V posledních měsících roku 2021 jsme tak mohli často vidět názvy příloh jako faktura nebo účtenka,“ dodal Šuman.

Nárůst zaznamenali bezpečnostní analytici Esetu také u tzv. dropperů, škodlivého kódu, který v sobě jako obálka doručí do zařízení další škodlivější kód. Droppery mají velké množství verzí a často mění podobu. Droppery v Česku nejčastěji šíří bankovní malware Cerberus, který ohrožuje internetové bankovnictví uživatelů platformy Android. V porovnání s lednovými čísly letošního roku byl objem detekovaných dropperů v listopadu až šestinásobný.

Mobilní zařízení letos dále nejčastěji ohrožovaly reklamní škodlivé programy. Proti trojským koňům nebo spyware však adware v českém prostředí od začátku letošního roku kontinuálně klesá, meziročně zhruba o 15 procent. Stabilní hodnoty detekovaného reklamního malwaru a škodlivých aplikací je u platformy macOS. Podle dostupných dat se aktivita adwaru na začátku každého čtvrtletí roku 2021 vždy výrazně zvýšila a ve zbytku roku zůstávala kontinuálně vysoká.

 

Praha 21. prosince (ČTK)

Hlavní stránka