lupa x
user

Německá pošta nabízí mobilní známku, na obálku stačí rukou napsat kód

Německá pošta nabízí mobilní známku, na obálku stačí rukou napsat kód

27.12.2021

Redakce

Německá pošta nabízí mobilní známku, na obálku stačí rukou napsat kód

Již rok je v Německu možné poslat pohled či dopis bez hledání obchodu se známkami, místo nich stačí rukou napsat kód. Německá poštovní společnost Deutsche Post, která službu mobilní známky nabízí, jich doposud prodala okolo osmi milionů.

Mobilní známka má ale několik omezení. Jedním z hlavních je, že takto zakoupené známky je možné použít jen pro vnitroněmeckou korespondenci. Další komplikací je nezbytnost mít v telefonu či tabletu nainstalovanou aplikaci Deutsche Post, přes kterou lze známku pořídit. Nevýhodou může být i to, že služba je určena pro okamžité odeslání, protože platnost kódu je 14 dní.

Pošta při uvedení služby loni v prosinci vysvětlovala, že mobilní známka je určena především pro lidi na cestách, kteří chtějí snadno poslat dopis. „Už nikdy se neocitnete bez známky. Tento problém Deutsche Post vyřešila,“ slibuje pošta na webu. Po roce provozu uvádí, že novinka je úspěšná a že takovýchto známek prodala okolo osmi milionů. To odpovídá zhruba jednoprocentnímu podílu všech dopisů a pohledů poslaných přes poštovní schránky a podaných na poštovních přepážkách.

Nákup v aplikaci je jednoduchý. Zákazník si vybere příslušnou cenovou kategorii, do které psaní spadá, a zaplatí platební kartou. Aplikace mu následně zobrazí kód, který je nutné na dopis nebo pohled napsat do políčka pro známku. Automat ve třídírně pak kód naskenuje a prověří, zda bylo poštovné opravdu zaplaceno.

Zákazníci v Německu mají vedle mobilní známky ještě jednu alternativu ke klasickým poštovním známkám. Již delší dobu pošta nabízí internetové známky, které mají podobu QR kódu. Po zakoupení na e-shopu pošty si lidé QR kód vytisknou a nalepí na obálku.

 

Berlín 25. prosince (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka