lupa x
user

Reuters: Závod Foxconnu na iPhony v Indii zůstane zavřený do 30. prosince

Reuters: Závod Foxconnu na iPhony v Indii zůstane zavřený do 30. prosince

27.12.2021

Redakce

Reuters: Závod Foxconnu na iPhony v Indii zůstane zavřený do 30. prosince

Závod společnosti Foxconn v Indii, kde se vyrábějí přístroje iPhone americké společnosti Apple, zůstane zavřený až do 30. prosince. S odvoláním na vysokého úředníka indického státu Tamilnádu, kde továrna leží, to dnes uvedla agentura Reuters. Závod byl kvůli hromadné otravě jídlem zavřen 18. prosince a podle původních informací se měla výroba částečně obnovit dnes.

V závodě pracuje přibližně 17.000 lidí a nyní se očekává, že výroba se částečně obnoví s 1000 zaměstnanci ve čtvrtek, uvedl úředník. Dodal, že vláda státu uskutečnila kontrolu ubytoven pro zaměstnance.

Minulý týden vypukly v závodě protesty, když více než 250 žen, které v továrně pracují a bydlí na jedné z ubytoven, muselo být ošetřeno kvůli otravě jídlem. Incident upozornil na životní podmínky dělníků, většinou žen, kteří bydlí v ubytovnách poblíž továrny ve městě Čennaí na jihu země.

Vláda státu podle úředníka požádala Foxconn, aby přezkoumal kvalitu služeb poskytovaných pracovníkům. Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci také doporučil, aby firma poskytla zaměstnancům vybavení pro odpočinek, například televizi, knihovnu a vnitřní prostory pro hraní her. Foxconn také podle dalšího vládního zdroje úředníkům sdělil, že zvýšil výrobu příliš rychle a postupně zajistí modernizaci zázemí pro zaměstnance, než se vrátí k plnému provozu.

Závod Foxconnu vyrábí modely iPhone 12 a zahájil zkušební výrobu modelu iPhone 13. Podle analytiků budou dopady uzavření závodu na firmu Apple minimální. Závod má ale strategický význam z dlouhodobého hlediska, protože Apple se kvůli obchodnímu napětí mezi Washingtonem a Pekingem snaží omezit závislost na čínském dodavatelském řetězci.

Přerušení výroby také přišlo v době, kdy se Apple potýká s výpadky v dodavatelském řetězci kvůli pandemii, které zasáhly výrobu. V říjnu firma varovala, že dopady těchto problémů se v posledním čtvrtletí roku ještě zhorší.

Nepokoje v závodě firmy Foxconn jsou druhým podobným incidentem, který se v Indii dotkl dodavatelské továrny firmy Apple za poslední rok. Loni v prosinci tisíce smluvních zaměstnanců továrny vlastněné firmou Wistron zničilo vybavení a vozidla firmy kvůli údajnému nevyplácení mezd. Škoda tehdy podle odhadů činila 60 milionů USD (1,3 miliardy Kč).

Apple začal s montáží iPhonů v Indii v roce 2017. Foxconn, Wistron a další dodavatel Pegatron se společně zavázali, že do pěti let investují do výroby v iPhonů v Indii 900 milionů USD.

 

Čennaí (Indie) 27. prosince (ČTK)

Hlavní stránka