lupa x
user

Šéf americké diplomacie kritizoval zásah proti hongkongskému serveru

Šéf americké diplomacie kritizoval zásah proti hongkongskému serveru

30.12.2021

Redakce

Šéf americké diplomacie kritizoval zásah proti hongkongskému serveru

Šéf americké diplomacie Antony Blinken vyzval čínské a hongkongské úřady k okamžitému propuštění členů redakce prodemokratického zpravodajského serveru Stand News, zadržených po policejní razii v redakci. Oznámily to dnes tiskové agentury.

„Vyzýváme Čínu a hongkongské úřady, aby přestaly útočit na svobodná a nezávislá média v Hongkongu a okamžitě propustily novináře a představitele médií, kteří byli neprávem zadrženi a obviněni,“ uvedl ministr v prohlášení. „Čína a místní úřady tím, že umlčují nezávislá média, poškozují důvěryhodnost a životaschopnost Hongkongu. Úřady, které jsou sebevědomé a nebojí se pravdy, svobodný tisk vítají,“ dodal.

Policie v Hongkongu ve středu prohledala redakci prodemokratického zpravodajského webu Stand News a zatkla sedm současných a bývalých pracovníků za publikování „rozvratného“ obsahu.

Razie podle agentury Reuters vyvolala nové obavy ohledně svobody projevu a médií v čínské zvláštní administrativní oblasti. Policie ale uvedla, že zákrok proti Stand News nijak nepoškozuje svobodu médií ani práva jednotlivců. Web ohlásil ukončení činnosti.

Druhý nejvýše postavený hongkongský představitel John Lee řekl, že média nemohou být nástrojem ohrožujícím národní bezpečnost, a policejní zákrok schválil.

Stand News na své facebookové stránce oznámil, že ukončí činnost. „Stand News vzhledem k situaci ukončí operace. Šéfredaktor Patrick Lam rezignoval a zaměstnanci byli propuštěni,“ stojí v oznámení. Lam je mezi zadrženými.

Podle hongkongského tisku byli dotyční zatčeni za šíření pobuřujících materiálů, za což hrozí dva roky vězení a pokuta 5000 hongkongských dolarů.

Do operace namířené proti Stand News se podle prohlášení policie zapojilo 200 strážců zákona.

Reuters podotkl, že rozvratná činnost není klasifikovaná jako zločin v zákoně o národní bezpečnosti, který v Hongkongu loni zavedl Peking. Soudní rozhodnutí z poslední doby ale umožnila hongkongským úřadům na základě tohoto zákona vymáhat dříve zřídka uplatňované právní úpravy z koloniální éry, včetně vyhlášky o zločinu, která se dotýká i rozvratné činnosti.

Zásah proti Stand News zapadá do tažení proti disentu v poloautonomním městě na jihu Číny, uvedla agentura AP a připomněla případ listu Apple Daily, jehož někdejší vydavatel Jimmy Lai byl v úterý obviněn z buřičství. List, který také podporoval demokracii v Hongkongu, letos přestal vycházet poté, co policie provedla razii v jeho sídle a zatkla několik členů jeho vedení.

 

Washington 30. prosince (ČTK)

Hlavní stránka