Soukromá rádia na Vysočině neplánují přechod na digitální vysílání
30.12.2021

Soukromá rádia na Vysočině neplánují přechod na digitální vysílání. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců, které oslovila ČTK. Digitalizace zatím nemá velký význam, uvedl Michal Plachý, jednatel společnosti Nonstop, která provozuje metropolitní Rádio Jihlava. Vysílání na středních a dlouhých vlnách ukončí Český rozhlas.
„Přechod na digitální vysílání by pro nás neměl význam. Celkově si myslíme, a myslím si, že v tom nejsme sami, že analogový způsob šíření rádií je pro posluchače dostačující,“ řekl Plachý. Na poslech s analogovými zařízeními jsou podle něj posluchači zvyklí a mohou tak rádio přijímat kdekoli, v domácnosti, v práci, v autě, na chatě i na zahradě.
„Prostě signál, který se šíří analogově, je dostatečně dosažitelný a je schopný pokrýt tu oblast posluchačů, na který je rádio zaměřené programově,“ dodal Plachý. Vysílač Rádia Jihlava pokrývá území krajského města s asi 50.000 obyvateli a jeho nejbližší okolí. Posluchačům je k dispozici od roku 2009.
Digitální způsob šíření nemá zatím v plánu ani Hitrádio Vysočina, které týdně poslouchá asi 87.000 lidí. ČTK to za rádio řekl Bedřich Musil. Rádio začalo vysílat v roce 1995.
Vysílání na středních a dlouhých vlnách Český rozhlas ukončí na silvestra. Na středních vlnách vysílají stanice ČRo Dvojka a ČRo Plus, na dlouhých vlnách pak ČRo Radiožurnál. Lidé si budou muset přeladit na krátké vlny nebo digitální rozhlas DAB+.
Jihlava 30. prosince (ČTK)