lupa x
user

Brazilské covidové statistiky za poslední dva týdny zkreslil kybernetický útok

Brazilské covidové statistiky za poslední dva týdny zkreslil kybernetický útok

31.12.2021

Redakce

Brazilské covidové statistiky za poslední dva týdny zkreslil kybernetický útok

Počet nákaz koronavirem odhalených za den v Brazílii se podle dostupných údajů více než ztrojnásobil na 13.405 za posledních 24 hodin, informovala v noci na dnešek tisková agentura Agencia Brasil. Covidové statistiky v této největší latinskoamerické zemi jsou ale už přes dva týdny neúplné a problémy měli po stejnou dobu Brazilci i se stahováním certifikátů o očkování. Důvodem jsou minimálně dva kybernetické útoky, které zasáhly stránky ministerstva zdravotnictví a registrační systém v polovině měsíce.

Aplikace ministerstva zdravotnictví pro stahování osvědčení o očkování se podle místních médií do začátku tohoto týdne potýkala s výpadky kvůli útokům hackerů z 10. prosince a několika dalších dní. Problémy byly i s aktuálním dodáváním dat z jednotlivých států brazilské federace do centrálních statistik ministerstva zdravotnictví.

Ke kybernetickém útoku se přihlásila skupina Lapsus Group, která dočasně na stránky ministerstva zdravotnictví a aplikace Conecte SUS umístila vzkaz „Kontaktujte nás, pokud chcete obnovit data“. Uvedla také, že zkopírovala velký objem dat z těchto databází.

Brazílie, která má asi 212 milionů obyvatel, zaznamenala od počátku pandemie témě 22,3 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a eviduje také 618.984 úmrtí spojených s covidem-19, z toho 167 za poslední den. V počtu takových úmrtí je tato země třetí na světě.

 

Brasília 31. prosince (ČTK)

Hlavní stránka