lupa x
user

Češi loni v internetových obchodech utratili 223 mld. Kč, o 14 pct více

Češi loni v internetových obchodech utratili 223 mld. Kč, o 14 pct více

04.01.2022

Redakce

Češi loni v internetových obchodech utratili 223 mld. Kč, o 14 pct více

Češi loni v internetových obchodech podle dat nákupního rádce Heureka a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) utratili 223 miliard korun, meziročně o 14 procent více. I v uplynulém roce prodeje významně ovlivnila pandemie koronaviru. V on-line prostředí lidé nakupovali zboží, které dříve patřilo tradičně do kamenných obchodů, jako například zahradní skleníky nebo kotle. Počet e-shopů ve srovnání s loňskem vzrostl o tři procenta na 50.985. Analýzu českého internetového trhu má ČTK k dispozici.

Jednou z možných překážek v letošním roce budou potíže v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Dále poroste obliba internetových tržišť, plyne dál z analýzy.

Uplynulý rok byl pro české e-shopy nestálý. Meziročně nejsilnějším období byl první kvartál, kdy loni většina kamenných prodejen nemohla být z vládního rozhodnutí otevřena a obraty e-shopů rostly v desítkách procent, výjimkou podle výkonného ředitele Heureka Group Tomáše Bravermana nebyl ani růst nad 100 procent. Dařilo se především prodejcům elektroniky, knih nebo hobbymarketům, tedy těm, kteří se před pandemií z větší části zaměřovaly na prodeje v kamenných obchodech.

Konec roku naopak pro internetové prodejce znamenal meziroční pokles. Na rozdíl od předchozího roku byly kamenné obchody otevřené. „Řada hitů Vánoc nebyla dostupná skladem, namátkou třeba PlayStation 5 nebo iPhone 13 mini, rostla inflace a lidé očekávali zdražení energií. To hrálo v útratách lidí v on-linu významnou roli a ovlivnilo to i celkový meziroční vývoj e-commerce,“ řekl Braverman. Celkově byl ale loňský rok pro české e-shopy podle výkonného ředitele APEK Jana Vetyšky úspěšný, poprvé se podařilo prolomit hranici 200 miliard korun obratu za prodané zboží.

Nákupní sortiment se loni proměnil. Pokles o tři procenta v meziročním srovnání zaznamenala kategorie bílé elektroniky, mnoho zákazníků si ji podle Bravermana pořídilo už v první vlně pandemie. Dařilo se prodejům jídla a nápojů, které si meziročně polepšily o 28 procent, kategorie dům a zahrada vzrostla o 20 procent. Prodeje zahradních skleníků stouply proti předchozímu roku o zhruba 75 procent, vrchol jejich prodejů se podle Bravermana posunul z tradičního dubna na březen. Prodeje kotlů meziročně vzrostly o 90 procent. Velký zájem byl v e-shopech podle Bravermana i o vybavení na zimní sporty jako boby, sáňky běžky nebo skialpy. Vysokou poptávku prodejci sledovali dále u kol a elektrokol.

E-shopy, které krize dodavatelů letos nezasáhne, budou chtít podle Bravermana expandovat do zahraničí. „Po Slovensku a Maďarsku to budou další země střední a východní Evropy jako jsou Rumunsko nebo Slovinsko,“ dodal.

 

Vývoj obratu českých e-shopů od roku 2016

Rok Obrat
2021 223 mld. Kč
2020 196 mld. Kč
2019 155 mld. Kč
2018 135 mld. Kč
2017 115 mld. Kč
2016 98 mld. Kč

Zdroj: APEK, Heureka.cz

 

Meziroční růst kategorií na internetu:

Erotické zboží 30 %
Jídlo a nápoje 28 %
Stavebnictví 22 %
Móda a oblečení 22 %
Dům a zahrada 20 %
Auto moto 17 %
Nábytek 17 %
Hobby 16 %
Filmy, knihy, hry 12 %
Dětské zboží 11 %
Sport 11 %
Elektronika 4 %
Bílé zboží -3 %

Zdroj: Heureka.cz

 

Praha 4. ledna (ČTK)

Hlavní stránka