lupa x
user

Operátor O2 začal nabízet pevné připojení přes mobilní síť 5G

Operátor O2 začal nabízet pevné připojení přes mobilní síť 5G

04.01.2022

Redakce

Operátor O2 začal nabízet pevné připojení přes mobilní síť 5G

Operátor O2 začal nabízet pevné připojení k internetu prostřednictvím mobilní sítě 5G. Modemy umožňující rychlost stahování až 50 Mbit/s by měly postupně nahradit LTE modemy nabízející 20 Mbit/s. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Konkurence zatím tyto modemy nenabízí.

Připojení přes O2 5G box vyjde na 399 korun měsíčně. Pro zprovoznění boxu stačí podle firmy vyndat modem z krabice a zapojit do zásuvky. K modemu vybaveným technologií Wi-Fi 6 se může připojit až 30 zařízení.

Síť 5G u O2 v současnosti pokrývá část Prahy a některé lokality na Moravě. V prvním čtvrtletí bude v dosahu půl milionu domácností a do konce roku se jejich počet téměř zdvojnásobí na zhruba 900.000, uvedla společnost.

Podle ředitele fixních služeb O2 Martina Čejky v mnoha oblastech stále není dostupné kvalitní internetové připojení. „Třeba malí lokální poskytovatelé bezdrátového internetu často využívají zastaralé technologie, jejich připojení nezvládá nápor ve špičkách a dochází k jeho zhoršení při nepříznivém počasí,“ uvedl. Dodal, že podle aktuálního měření DSL.cz průměrné rychlosti u drobných poskytovatelů bezdrátového internetu nepřesahují 27 Mbit/s.

Rychlost 50 Mbit/s podle Čejky odpovídá nejoblíbenějšímu tarifu mezi zákazníky O2 a uspokojí potřeby běžné domácnosti. „S pokračujícím pokrýváním Česka sítěmi 5G a modernizací a zvyšováním kapacity naší mobilní sítě plánujeme do budoucna také rychlosti navýšit,“ dodal.

Část kmitočtů pro rychlé sítě 5G získali operátoři v aukci na přelomu loňského a letošního roku. Nejdále je v pokrývání signálem 5G Vodafone, který eviduje 60 procent populace v dosahu 5G. T-Mobile měl na konci roku asi 25 procent populace.

 

Praha 3. ledna (ČTK)

Hlavní stránka