lupa x
user

Aplikace k Trumpově nové sociální síti bude k dispozici od druhé půlky února

Aplikace k Trumpově nové sociální síti bude k dispozici od druhé půlky února

07.01.2022

Redakce

Aplikace k Trumpově nové sociální síti bude k dispozici od druhé půlky února

Mediální společnost exprezidenta USA Donalda Trumpa vypustí 21. února do světa aplikaci, s níž bude možné se připojit na novou sociální síť nazvanou Truth Social. Podle agentury Reuters to vyplývá z informací na stránkách obchodu s aplikacemi App Store od firmy Apple. Trump o svoje účty na twitteru a facebooku přišel krátce poté, co jeho příznivci před rokem zaútočili na sídlo Kongresu. Správci sítí uvedli, že tehdejší prezident na sítích podněcoval k násilí. Trump a řada dalších republikánů přitom tvrdí, že velké technologické firmy cíleně potlačují konzervativní hlasy.

Aplikace Truth Social je podle dostupných ukázek velmi věrnou kopií twitteru, kde měl exprezident před zrušením účtu téměř 89 milionů sledujících uživatelů. Na stránkách společnosti Trump Media & Technology Group (TMTG), která bude sociální síť provozovat, se uvádí, že nová platforma má skončit s „politickou diskriminací“ a má být prostředkem boje proti vlivu velkých technologických firem.

Spuštění sociální sítě bude první ze tří fází rozvoje TMTG. Následně má vzniknout streamovací videoplatforma pro předplatitele, na níž budou dostupné zábavní pořady, zpravodajské relace a podcasty. Podcastům chce pak TMTG ve třetí fázi věnovat celou vlastní platformu.

TMTG v prosinci vybrala miliardu dolarů (21,7 miliardy korun) od soukromých investorů, celková tržní hodnota firmy je nyní asi 5,3 miliardy (115 miliardy korun), přičemž akcie firmy dnes vzrostly zhruba za hodinu o 20 procent poté, co agentura Reuters upozornila na zveřejnění konkrétního data spuštění aplikace.

Trumpa dnes ve svém projevu kritizoval stávající prezident Joe Biden, který mimo jiné prohlásil, že exprezidentova opakovaná lživá tvrzení o volebních podvodech mohou podrýt vládu práva v USA a ohrozit průběh budoucích voleb. Trump stále bez důkazů tvrdí, že mu demokraté „ukradli“ vítězství ve volbách z listopadu 2020. To odmítly soudy, volební činitelé i ministr spravedlnosti v Trumpově vlastní vládě. Exprezident rovněž zatím nevyloučil, že by se v roce 2024 mohl pokoušet o druhý mandát v Bílém domě.

 

 

Washington 6. ledna (ČTK)

Hlavní stránka