lupa x
user

Cena bitcoinu klesla pod 41.000 USD, je nejníže od loňského září

Cena bitcoinu klesla pod 41.000 USD, je nejníže od loňského září

07.01.2022

Redakce

Cena bitcoinu klesla pod 41.000 USD, je nejníže od loňského září

Cena bitcoinu se dnes kvůli širšímu výprodeji kryptoměn propadla až o pět procent a dostala se pod 41.000 USD (887.000 Kč). Ocitla se tak nejníže od loňského září, upozornila agentura Reuters. Od listopadového výstupu na rekordních téměř 69.000 USD nejznámější kryptoměna ztratila už více než 40 procent.

Bitcoin od jeho vzniku před 13 lety stále trápí vysoká nestabilita. Tento týden prudce klesl globální výpočetní výkon bitcoinové sítě, neboť Kazachstán odpojil internet. Tato středoasijská republika patří k zemím, kde se kryptoměny těží nejvíce.

Bitcoin je také pod tlakem od středečního zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Ten ukázal, že Fed se zřejmě přiklání k důraznějším opatřením na zpřísnění své měnové politiky, což snížilo chuť investorů k nákupům rizikovějších aktiv, jako jsou například akcie.

„Bitcoin se v poslední době obchoduje jako rizikové aktivum a zdá se, že sleduje pokles akcií,“ řekl serveru CoinDesk investor firmy Arca Jeff Dorman.

Odborník na kryptoměnové fondy obchodované na burze (ETF) ze společnosti CEC Capital Laurent Kssis upozornil, že pokud Fed umožní, aby akcie výrazněji oslabily, pak manažeři velkých fondů začnou automaticky prodávat dluhopisy, aby ve svém portfoliu udrželi poměr akcií k dluhopisům 60 ku 40. Pokles akcií tak zvýší výpůjční náklady vlád, což by mohlo vyvolat další prodej bitcoinů.

Dorman však obavy z dlouhodobého poklesu trhu s akciemi a digitálními aktivy mírní a tvrdí, že mohou být přehnané. Historicky podle něj trhy zůstávaly v době zpřísňování měnové politiky odolné. Zvyšování úrokových sazeb v USA podle něj není tím, co způsobuje velké a dlouhotrvající výprodeje na trzích.

Naopak Mike McGlone z agentury Bloomberg předpokládá, že bitcoin a kryptoměny obecně budou z cyklu zpřísňování měnové politiky těžit.

 

 

Londýn 7. ledna (ČTK)

Hlavní stránka