lupa x
user

Vláda chce do tří let dokončit digitalizaci veřejné správy

Vláda chce do tří let dokončit digitalizaci veřejné správy

07.01.2022

Redakce

Vláda chce do tří let dokončit digitalizaci veřejné správy

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) chce do tří let dokončit digitalizaci služeb veřejné správy. Nejpozději v roce 2023 by podle ní měla také skončit povinnost nosit s sebou průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak. Plánuje vytvořit Portál podnikatele a jednotné digitální tržiště. Hodlá rovněž vytvořit platformu pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru na poli kybernetické bezpečnosti. Vyplývá to z vládního programového prohlášení.

V programu vlády je rovněž vytvoření podmínek pro zajištění stabilního, rychlého a cenově dostupného internetového připojení na základě nabídky poskytovatelů. Oblasti s nedostatečnou tržní nabídkou se mají pokrýt pomocí cílené podpory poskytovatelů. I ve vzdálených oblastech chce podporovat výstavbu optických sítí. Hlavní železniční koridory mají mít kvalitní pokrytí mobilním signálem i uvnitř vagónů a v tunelech.

Nový kabinet chce rovněž podpořit vývoj chytrých aplikací postavených na standardu 5G. Bude podporovat využívání nových technologií a zároveň i systematicky podporovat výuku digitálních dovedností napříč vzdělávací soustavou v rámci aktivní politiky zaměstnanosti.

Vláda chce rovněž vyhodnotit stávající případy tzv. vendor lock-in, tedy závislosti zákazníka na určitém poskytovateli IT služeb či produktů. Software nebo jeho části vytvářené na zakázku budou otevřené, aby je mohly využít i další státní instituce, stojí rovněž v programovém prohlášení.

 

 

Praha 7. ledna (ČTK)

Hlavní stránka